Küresel ekonomide güç merkezi artık Asya’ya kayıyor

Ceyhun KUBURLU
18.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu küresel ekonominin yeni bir dönüşüm sürecine girdiğini, küresel üretimin hızla Asyalaştığını ve Asya ekonomilerinin dünya ekonomisi içindeki payının giderek arttığını söyledi.

Hisarcıklıoğlu 1. Trabzon İpek Yolu İşadamları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Trabzon’un Orta Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan tarihi İpek Yolunun en önemli merkezlerinden biri olduğunu kaydetti. Gelişmiş ülkelerin dünya üretimindeki payının 150 yıldan beri ilk kez 2005 yılında yüzde 50’nin altına düştüğünü vurgulayan Hisarcıklıoğlu dünya ekonomisinin lokomotif rolünü yükselene piyasaların üstlenmeye başladığını söyledi.

İpek Yolu’nun önemi

Hisarcıklıoğlu son 20 senede küresel ticaretin tarihinin hiçbir dönemde görülmemiş hızla büyümeye başladığını kaydederek, "Yaşanan bu küresel dönüşüm süreci içinde Asya’da üretilen malların batı pazarlarına en hızlı ve en ucuz şekilde ulaştırılması hayati önem taşımaktadır. Batı Asya limanlarının kapasiteleri ve alt yapıları hızla gelişen ticaret hacmi karşısında yetersiz kalmaktadır. Bu durum yeni ulaştırma rotası arayışlarını beraberinde getirmiştir. Bu arayış sürecinde Avrasya ve Karadeniz bölgesinin kara ve demir yolları son derce önem kazanmıştır. Son 20 yılda yaşadığımız değişim dönüşüm süreci, tarihi İpek Yolunu yeniden canlandırılması ve bu güzergáh üzerinde bulunan ülkelerin küresel ekonomik sisteme entegrasyonu gereğini doğurmuştur" dedi.

Hayal değil

Rifat Hisarcıklıoğlu İpek Yolunun bir ucunda küresel ekonomini büyüme motorlarında Çin, diğer ucunda ise dünyanın en büyük pazarı AB’nin bulunduğunu kaydetti. Tarihi İpek Yolunun yeniden canlandırılmasını hayal olmadığını kaydeden Hisarcıklıoğlu İpek Yolunun canlandırılmasının küresel ekonominin değişen dinamiklerinin zorunluluğu olduğunu belirtti.

Kongre turizmi 150 milyar doları buluyor

TRABZON’da düzenlenen 1’inci İpekyolu İşadamları Zirvesinde kongre turizminin önemine de dikkat çeken Rifat Hisarcıklıoğlu şu bilgileri verdi: "Dünya uluslar arası kongre turizmi pastası 150 milyar doları buluyor. Bu rakam turizm ve seyahat cirosunun yüzde 30’unu kapsıyor. Öyleyse neden Trabzon ekonomisi kongre turizmini dahil etmeyelim."

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı