Küresel başarı: Çetinkaya’ya eşbaşkanlık

Hürriyet Haber
16.05.2017 - 21:33 | Son Güncelleme:

TÜRKİYE’nin iki başarılı kurumuna ilişkin iki büyük haber aynı gün geldi. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Finansal İstikrar Kurulu Eşbaşkanı olurken, Türkiye Varlık Fonu, Uluslararası Varlık Fonları Forumu (IFSWF) üyeliğine kabul edildi.

MERKEZ Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, G20 tarafından kurulan Finansal İstikrar Kurulu (FSB) Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) Bölgesel Danışma Grubunun (BDG) Eşbaşkanı oldu. FSB’den yapılan açıklamaya göre, MENA Bölgesel Danışma Grubu, Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası ev sahipliğinde Abu Dabi’de bir araya gelerek, bankacılık sistemindeki sorunlar, küresel ekonomik ve finansal gelişmelerin bölgeye olası etkileri, muhabir bankacılığı, kırılganlıklar ve bölgesel finansal istikrar konularını ele aldı. Toplantıda, MENA-BDG Eşbaşkanlığı Suudi Arabistan Merkez Bankası Başkanı Ahmet Alkholifey’den, Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’ya geçti. Çetinkaya, 30 Haziran 2017’den itibaren bu görevi üstlenecek. Katar Merkez Bankası Başkanı Şeyh Abdullah Bin Saud Al Thani de FSB üyesi olmayan ülkelerin Eşbaşkanlığına getirildi.

FSB, 2 Nisan 2009’da G-20 tarafından kuruldu. Kurul, ulusal finans otoriteleri ve uluslararası standart koyucu kuruluşların çalışmalarını koordine etmeyi, etkili düzenleyici, denetimsel ve diğer finansal sektör politikalarının uygulanmasını geliştirmeyi ve teşvik etmeyi amaçlıyor. FSB çatısı altındaki altı bölgesel danışma grubundan biri olan Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) Bölgesel Danışma Grubunun üyeleri Cezayir, Bahreyn, Mısır, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Fas, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Tunus, Türkiye ve Birleşik Arap Emirliklerinden merkez bankaları yöneticileri ve denetim otoritelerinden oluşuyor.EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı