Gündem Haberleri

GÜNDEM

    Küre kimlere gidecek

    Hürriyet Haber
    16 Ocak 2006 - 11:43Son Güncelleme : 16 Ocak 2006 - 11:43

    Sinema dünyasında Oscar'ın habercisi sayılan Altın Küre Ödülleri bu akşam Los Angeles'da sahiplerini buluyor. Tören Türkiye saati ile sabaha karşı 03:00'da başlayacak. Ang Lee'nin imzasını taşıyan ve iki eşcinsel kovboyun öyküsünü anlatan Brokeback Mountain adlı filmin tam 7 dalda aday olduğu altın Küre için yarışan filmleri, oyuncuları ve yönetmenleri hatırlayalım. Meraklısı için söyleyelim töreni cnbc-e Televizyonu canlı olaak yayınlayacak.

    Usta yönetmen Ang Lee'nin imzasını taşıyan ve iki eşcinsel kovboyun öyküsünü anlatan “Brokeback Mountain”, en iyi film ve en iyi yönetmen dalı dahil, 63. Altın Küre ödüllerinde 7 dalda aday gösterildi. Şu sıralar ülkemizde de gösterimde olan Şiddetin Tarihi'ndeki yorumuyla Maria Bello ile Bir Geyşanın Anıları'ndaki yorumuyla Ziyi Zhang da drama dalında en iyi kadın oyuncu dalının adayları arasında.

    En iyi film dalında aday gösterilen diğer filmler arasında “The Constant Gardener”, “Good Night, and Good Luck”, “A History of Violence”, “Match Point” yer aldı. Altın Küre ödülleri için bu yıl aday gösterilen filmlerin yüksek bütçeli stüdyo yapımlardan ziyade düşük maliyetli filmler olduğu  belirtilirken, değişik kategorilere göre ödüle aday gösterilen filmler şöyle:

    En iyi drama filmi
    Brokeback Mountain
    The Constant Gardener
    Good Night, and Good Luck
    A History of Violence
    Match Point

    Drama dalında en iyi erkek oyuncu
    Russell Crowe (Cinderella Man)
    Philip Seymour Hoffman (Capote)
    Terrence Howard (Hustle & Flow)
    Heath Ledger (Brokeback Mountain)
    David Strathairn (Good Night, and Good Luck)

    En iyi müzikal ya da komedi filmi
    Mrs. Henderson Presents
    Pride & Prejudice
    The Producers
    The Squid and the Whale
    Walk the Line

    Müzikal ya da komedi filmi dalında en iyi kadın oyuncu
    Judi Dench (Mrs. Henderson Presents)
    Keira Knightley (Pride & Prejudice)
    Laura Linney (The Squid and the Whale)
    Sarah Jessica Parker (The Family Stone)
    Reese Witherspoon (Walk the Line)

    Drama dalında en iyi kadın oyuncu
    Maria Bello (Şiddetin Tarihi)
    Felicity Huffman (Transamerica)
    Gwyneth Paltrow (Proof)
    Charlize Theron (North Country)
    Ziyi Zhang (Memoirs of a Geisha)

    Müzikal ya da komedi filmi dalında en iyi erkek oyuncu
    Pierce Brosnan (The Matador)
    Jeff Daniels (The Squid and the Whale)
    Johnny Depp (Charlie and the Chocolate Factory)
    Nathan Lane (The Producers)
    Cillian Murphy (Breakfast on Pluto)
    Joaquin Phoenix (Walk the Line)

    En iyi yardımcı kadın oyuncu

    Küre kimlere gidecek
    Ang Lee'nin Brokeback Mountain adlı filmi tam 7 dalda aday.

    Scarlett Johansson (Match Point)
    Shirley MacLaine (In Her Shoes)
    Frances McDormand (North Country)
    Rachel Weisz (The Constant Gardener)
    Michelle Williams (Brokeback Mountain)

    En iyi yardımcı erkek oyuncu
    George Clooney (Syriana)
    Matt Dillon (Crash)
    Will Ferrell (The Producers)
    Paul Giamatti (Cinderella Man)
    Bob Hoskins (Mrs. Henderson Presents)
     
    En iyi yönetmen
    Woody Allen (Match Point)
    George Clooney (Good Night, and Good Luck)
    Peter Jackson (King Kong)
    Ang Lee (Brokeback Mountain)
    Fernando Meirelles (The Constant Gardener)
    Steven Spielberg (Munich)

    En iyi senaryo
    Woody Allen (Match Point)
    George Clooney ve Grant Heslov (Good Night, and Good Luck)
    Paul Haggis ve Bobby oresco (Crash)
    Tony Kushner ve Eric Roth (Munich)
    Larry McMurtry ve Diana Ossana (Brokeback Mountain)

    En iyi yabancı film
    Kung Fu Hustle (Çin)
    Master of the Crimson Armor aka The Promise (Çin)
    Merry Christmas (Joyeux Noel) (Fransa)
    Paradise Now (Filistin)
    Tsotsi (Güney Afrika)
     
    Orjinal müzik

    Alexandre Desplat (Syriana)
    James Newton Howard (King Kong)
    Gustavo Santaolalla (Brokeback Mountain)
    Harry Gregson (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe)
    John Williams (Memoirs of a Geisha)

    Orjinal Şarkı
    Brokeback Mountain”deki “A Love That Will Never Grow Old”
    The Producers”daki “There's Nothing Like a Show on Broadway”
    Transamerica”daki “Travelin' Thru
    The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe”daki “Wunderkind” şarkıları.
     
    En iyi drama dizisi
    C
    ommander in Chief (ABC)
    Grey's Anatomy (ABC)
    Lost (ABC)
    Prison Break (Fox)
    Rome (HBO).

    Drama dizisi dalında en iyi kadın oyuncu
    Patricia Arquette (Medium)
    Glenn Close (The Shield)
    Geena Davis (Commander in Chief)
    Kyra Sedgwick (The Closer)
    Polly Walker (Rome)

    Drama dizisi dalında en iyi erkek oyuncu
    Patrick Dempsey (Grey's Anatomy)
    Matthew Fox (Lost)
    Hugh Laurie (House)
    Wentworth Miller (Prison Break)
    Kiefer Sutherland (24)

     

    Etiketler:
    

      EN ÇOK OKUNANLAR

        Sayfa Başı