Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kurdi ailesi Kanada'ya gitmek istiyordu

  hurriyet.com.tr
  03.09.2015 - 12:23 | Son Güncelleme: 03.09.2015 - 12:23

  Anne babalarıyla birlikte Yunanistan'ın Kos Adası'na gitmeye çalışırken boğulan ve Bodrum sahillerine vuran cansız bedenlerine ait görüntüler yürek burkan Aylan-Galip kardeşlerin Kanada'da yaşayan halası Tema Kurdi, Kobani'den kaçan ailenin hikayesine dair bilgiler paylaştı.

  Kanada merkezli Ottawa Citizen gazetesine konuşan Tema Kurdi, Türkiye'de BM tarafından mülteci statüsü verilmeyen aile fertlerinin Kanada'ya yaptıkları sığınma başvurusunun da bu yüzden reddedildiğini söyledi.

  Kurdi ailesi Kanadaya gitmek istiyordu

  Yirmi yılı aşkın süre önce Kanada'ya göç eden ve şu an Vancouver kentinde kuaförlük yapan Tema Kurdi, "Onlara mali açıdan destek olmaya çalışıyordum. Banka mevduatları konusunda arkadaşlarım ve komşularım da bana yardım etti. Ama onları (Türkiye'den) çıkaramadık. Bu yüzden tekneye bindiler. Türkiye'deki kiralarını bile ben ödüyordum. Ama orada Suriyelilere davranış biçimleri korkunç" dedi.

  Haberde Kanadalı vekil Fin Donnelly'nin ailenin sığınma başvurusu için yaptığı girişime ilişkin detaylara da yer verildi.

  Donnely, Kürdi ailesinin dosyasını geçtiğimiz aylarda Kanada Vatandaşlık ve Göç Bakanı Chris Alexander'a bizzat elden ilettiğini belirtti. Kanadalı bakan konuyla ilgileneceğini söyledi ancak ailenin başvurusu Haziran ayında reddedildi.

  Alexander seçim kampanyasını askıya alarak Ottawa'ya gidip, Kurdi ailesinin başvurusunun neden reddedildiğini incelemeye gideceğini açıkladı.

  Kurdi ailesi Kanadaya gitmek istiyordu

  Hala Tema, Kürdi ailesinden hayatta kalan tek isim olan baba Abdullah'ın tek isteğinin, eşi ve çocuklarının cenazelerini alarak Kobani'ye dönmek ve onların yanına gömülmek olduğunu ifade etti.

  Kurdi ailesi Kanadaya gitmek istiyordu

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı