Kurdaki artış spekülatif

Hürriyet Haber
15.11.2017 - 22:10 | Son Güncelleme:

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek, döviz kurlarındaki hareketliliğe ilişkin, “Türk lirası hakkında orta ve uzun vadeli perspektifle negatif senaryo çizmek son derece zor” dedi.

Şimşek, Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Türkiye aleyhine yürütülen kampanyaların kurda hareketliliğe yol açtığını savunan Şimşek, şöyle devam etti: “Türk bankaları için de soruşturma yok. Şu anda bir tek Türk bankası hakkında birtakım sorular yöneltilmiş durumda, onun dışında hiçbir şekilde Türk bankacılık sistemine yönelik bu anlamda bir süreç yok ama maalesef bu yine kuru vurdu. Almanya ile ilişkileri de rayına koyuyoruz. Gerçekten yoğun temaslar var, ilişkiler güçlü şekilde ilerliyor ve normalleşiyor. Almanya’nın Türk bankalarına finans sağlanmaması için talimat verdiği haberleri çıkıyor, tam tersi gelişmeler oluyor. Maalesef bu ortamda Türkiye aleyhine birçok spekülasyon üretildi ve bunların hepsi kuru vurdu.”

ORTA VADEDE POZİTİF

Şimşek, “Şunu bir yere yazın; reel yakınsama içinde olan ülkelerin para birimleri eninde sonunda reel olarak değerlenecek. Birkaç yıl sonra yakın coğrafyayı yeniden inşa edecek ülke Türkiye’dir. Bizim müteahhitler ve işçiler yapacaktır. Türk Lirası hakkında orta ve uzun vadeli perspektifle negatif senaryo çizmek son derece zor. Tam aksine Türk Lirası lehine pozitif senaryo çizilecek” dedi.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı