Kurbanlıklarda ultrasyon kontrolü

Hürriyet Haber
29.09.2012 - 17:10 | Son Güncelleme:

Gaziosmanpaşa Belediyesi, bu Kurban Bayramı'nda gebe oldukları için kurbanlık kesime uygun olmayan hayvanların tespiti için ultrason cihazı aldı.

Gaziosmanpaşa Belediyesi bu Kurban bayramında kurbanlık hayvanları ultrasondan geçirecek.

Konuya ilişkin konuşan 'Hayvan Sağlığı Şefliği' yetkilileri geçtiğimiz yıllarda gebeliği saptanan hayvanların işaretlenerek geri döndürüldüğünü hatırlatarak, “Ultrasonla tetkik sayesinde çok sayıda hayvan seri şekilde ultrasondan geçirilecek” şeklinde konuştu.

Gebe hayvanların yanlışlıkla kesimine mani olmak için yapılacak tetkiklerde hayvanlarda rastlanılan bir çok sağlık probleminin de bu tetkikler sayesinde önüne geçilebilecek.

Yetkililer, yaklaşan kurban bayramı için çalışmaların hızla sürdürüldüğünü belirterek, kesim yapacak kasap adaylarının eğitiminin yanısıra satışa sunulacak hayvanların sıkı bir kontrolden geçirileceğine dikkat çekti.

Yetkililer “Bu yıl ilk kez hayvan sağlık kontrollerinde kullanılacak ultrason cihazı çok önemli bir işlevi yerine getirecek. Yeni tetkik yöntemi sayesinde gebe hayvanları seri bir şekilde saptayacağız” bilgisini verdi.

 

 


 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı