ANKARA HABERLERİ

Kurbanlık hırsızlıklarına karşı sıkı denetim

Sedat CENİKLİ
10 Ağustos 2017 - 15:42Son Güncelleme : 10 Ağustos 2017 - 15:43

Kurban Bayramı yaklaşırken, kurban hırsızlıklarının önüne geçmek isteyen Valilik, bu yılki tedbirleri artırdı. Vali Yardımcısı Recep Erkılıç başkanlığında kurulan “Kurban Hizmetleri Komisyonu”, ‘kurban satış ve kesim yerleri’, ‘hayvan hırsızlıklarının önlenmesi ve hayvan sevkleri’ gibi konularda önlem alacak.

Sedat CENİKLİ

Kurban Hizmetleri Komisyonu’nun aldığı kararlara göre İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonu’nca belirlenen kurban satış ve kesim yerlerinin adresleri, en geç 14 Ağustos’a kadar Din Hizmetleri Yönetim Sistemi’ne girilecek. Bu tarihten itibaren valilik, kaymakamlık, müftülük ve belediyelerin resmi web sitelerinden adreslerinin duyurulacağı pazarlara hayvan girişi ise Kurban Bayramı’na 15 gün kala başlayacak. Pazarlar, vatandaşların tuvalet, dinlenme gibi ihtiyaçlarını giderebilecekleri hale getirilecek.

HASTA HAYVANLARA KARANTİNA ÇADIRI

Satış ve kesim yerlerinde, insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından riskli bir durum oluşmaması için de dezenfeksiyon çalışmaları yapılacak. Satış ve kesim alanlarındaki çalışmalar bayramdan öncesi başlayıp, sonrası devam edecek. Pazar yerlerine giriş ve çıkışlarda araçlar dezenfekte edilecek. Ayrıca kesimden kaynaklı koku ve çevre kirliliğinin önlenmesi için ilçe belediyeleri, katı atıkları düzenli ve hızlı bir şekilde toplayıp, bertaraf edecek. Salgın hastalıkların önlenmesi amacıyla hasta hayvanlar için karantina çadırları oluşturulacak.

YOL KONTROL VE DENETİMİ ARTIRILACAK

Yaşanabilecek hayvan hırsızlıkları ve trafik yoğunluğu ile kurbanlık hayvanların sevklerinin kontrol ve denetimi açısından da güvenlik önlemleri sıkı tutulacak. İl ve ilçe emniyet müdürlükleri, Jandarma Komutanlığı ve belediye zabıtaları koordinasyonunda belgesiz hayvan hareketlerine karşı düzenlenen yol kontrol ve denetimleri artırılacak. Ankara’nın giriş kapılarından Gölbaşı, Kahramankazan, Temelli, Elmadağ girişi ve Pursaklar’daki güvenlik kontrol noktalarındaki tedbirler artırılırken; her ilçe de kendi girişlerinde tedbirler alacak.

KURBANLIK YAKALAMA EKİPLERİ

Öte yandan hayvanların satış ya da kesim sırasında kaçmaması için de gerekli tedbirler alınacak. Kaçan hayvanların yakalanması için belediye tarafından ‘Kurbanlık Hayvanı Yakalama Ekipleri’ kurulacak. Ayrıca kurban kesim elemanı olmak isteyen ya da kurbanı kendi kesecekler için Halk Eğitim Merkezleri’nde kurs verilecek.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kurbanlık hırsızlıklarına karşı sıkı denetim hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ağustos 2017 tarihinde saat 15 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kurbanlık hırsızlıklarına karşı sıkı denetim haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı