ESKİŞEHİR HABERLERİ

Kurbanlık Alırken Dikkat

IHA
16.09.2015 - 17:10Son Güncelleme : 16.09.2015 - 17:11

MEHMET KIZILİNLER

IHA

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler alınacak kurbanlıklarla ilgili uyarılarda bulundu.
Kurban alımı ve kurban kesimi öncesi son bir defa kontrol yapmak isteyenler için iyi bir kurbanlığın tarifini veren Kızılinler, öncelikle hayvanların belediyelerin satışına izin verdikleri yerlerden ya da veteriner hekimi kontrolündeki tarım işletmelerinden alınması konusuna dikkat çekti. Küçükbaş kurbanlıkların en az bir yaşında olması gerektiğini vurgulayan Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Kızılinler, “Kurbanlığın üzerinde kesinlikle kene ve buna benzer parazit bulunmamalı. Burunda, gözde, ağızda anormal akıntı bulunmamalı. Bakışları donuk, solunumu hırıltılı, aşırı saldırgan olmamalıdır. Ayrıca anal bölgesinde ishal kalıntısı bulunmamalı, özellikle sırt omurları dolgun olmalıdır” dedi.
Büyükbaş kurbanlıkların da en az 2 yaş olması gerektiğini ifade eden Mehmet Kızılinler, kurbanlıklar için vücudun herhangi bir yerinde özellikle ayak ve bacaklarında şişkinlik ve topallık bulunmamasına dikkat edilmesini isteyerek büyükbaş kurbanlıkların özelliklerini şöyle anlattı:
“Göz, burun, ağızlarında ve cinsel organlarında anormal akıntı bulunmamalı. Özellikle ağız burun içi ve çevresinde, memelerinde yaralar bulunmamalı, hırıltılı solunum, öksürük ve halsizliği bulunmamalı anal bölgede ishal belirtileri olmamalı. Ayrıca üzerlerinde kene ve parazitler bulunmamalıdır. Kurbanlar belediyelerin veya valiliğin izin verdiği yerlerde veteriner hekimi kontrolünde kesilmeli. Kurbanlık hayvanın kesim öncesi strese sokulmaması gerekir. Stres esnasında etin olgunlaşması için gerekli enzimleri tüketen hayvanın kesim sonrası eti olgunlaşmaz sert ve lezzetsiz olur. Kesim sırasında hayvanın karın ve göğüs boşluğu ile iç organları iyi bir şekilde kontrol edilmelidir. Kesilen etler hemen tüketilirse sert olacağından tamamen ete dönüşmesi sağlanmalı. Bir et tüketimi için en az 5/6 saat bekleyip kasların tamamen ete dönüşmesi sağlanmalı. Buzdolabında koymadan evvel güneş görmeyen ve hava akımı bulunmayan 14 derece hava sıcaklığında en az 24 saat bekletilmeli. Eksi 18 derecede etler uzun süre saklanabilir."
Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Kızılinler tüm Eskişehir halkının bayramını da kutladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Kurbanlık Alırken Dikkat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Eylül 2015 tarihinde saat 17 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kurbanlık Alırken Dikkat haberi güncellenecektir.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   05:03
  • Guneş
   06:42
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:23
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı