Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kurbanlar Mehmetçik Vakfı'na

Emin ÇÖLAŞAN

Sevgili okuyucularım, bugün mide bulandıran siyasete ve Meclis'te tanık olduğumuz rezalete bir günlük ara veriyorum... Çünkü önümüzde başka bir konu daha var ve çok önemli.

Kurban Bayramı geliyor. Çoğunuz kurban kestireceksiniz. İşte önünüzde fırsat. Yurtiçi veya yurtdışında olmanız hiç fark etmez. Kurbanı sizin adınıza Mehmetçik Vakfı kestirecek. Dinimizin gereklerine tamamen uyulacak.

Kurban bedelini bu vakfa yatırmanız yeterli olacak. Elde edilen gelirin tümü şehitlerimizin geride bıraktıklarına harcanacak.

Ben kurban paramı onların banka hesabına yatırdım bile. Allah kabul etsin.

Şimdi size Mehmetçik Vakfı tarafından bu konuda yapılan yazılı açıklamayı ve banka hesap numaralarını aynen iletiyorum. Bundan sonra karar sizindir.

***

‘‘1- Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı, her yıl olduğu gibi bu yıl da vekálet yolu ile kurban kesecektir.

Kurban bedeli 40 milyon lira veya 200 DM'dir.

2- Mehmetçik Vakfı aracılığı ile kurban kestirmek isteyen vatandaşlarımız, bu bedeli aşağıda açıklanan banka hesap numaralarına havale ücreti ödemeden yatırabilirler.

3- Kesimler İslami kurallara uygun olarak modern kesimhanelerde devletimizin resmi noteri, veterineri ve din görevlisinin denetiminde yapılacaktır. Bu husus noter tarafından tutanakla tespit edilecek, belgeler vatandaşlarımıza minnet ve şükranlarımızı bildiren teşekkür mektupları ile sunulacaktır.

4- Kesilen kurbanların etleri, sakatatları, kelleleri, paçaları, derileri ve kuyruk yağları satılarak elde edilen gelir vakıf hesaplarına intikal edecek, vakfımızın amacına uygun olarak binlerce şehidimizin ailelerine, çocuklarına, gazilerimize ve sakatlarımızın kendilerine ve çocuklarına maddi yardım olarak dağıtılacaktır.

5- Dört yıldan beri gerçekleştirilen vekálet yolu ile kurban kesiminde karşılaşılan güçlükler ve vatandaşlarımızın uyması gereken hususlar aşağıya çıkarılmıştır.

a- Sayın vatandaşlarımızın, kurban bedellerini en geç 22 Mart Pazartesi günü saat 16.00'ya kadar ilgili banka şubelerine yatırmaları gerekmektedir. Çünkü her yıl artan talebi karşılamak için kurban temini, kesimhane temini gibi planlanması gereken önemli hususlarda güçlükle karşılaşılmaktadır.

b- Vatandaşlarımızın, kurban bedellerini mutlaka belirtilen hesap numaralarına yatırmaları gerekmektedir. Aksi takdirde kurban bedelleri tespit edilememekte, bütün hesapların taranması gerekmektedir. Bu durum ise kurban kesilememesine neden olabilmektedir.

c- Kurban bedeli yatıran vatandaşlarımızın dekontlarına, mutlaka isim, soyadı, adres, telefon numarası ve ‘Kurban bedeli ve vekáletimi Mehmetçik Vakfı'na verdim' ibaresini yazmaları gerekmektedir.

Böylelikle, bayram sonrası kurbanın kesildiği kendilerine kolaylıkla duyurulabilecektir.

d- Kurban kesilmesini arzu etmeyen vatandaşlarımızın parayı bağış olarak yatırmaları ve ‘Kesim yapılmasın' ibaresini yazdırmaları yeterlidir.

6- Saygıdeğer vatandaşlarımıza, bize bu önemli imkánı sağlayacaklarının inancı içinde şimdiden, Mehmetçiğin dul, yetim ve gazileri adına şükranlarımızı sunarız.’’

***

Şimdi sıra geldi banka hesap numaralarına. Bu hesaplara yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız da 200 mark gönderebilirler.

Türk Lirası için:

Ziraat Bankası K.K.K. Şubesi Hesap No: 145 155 Ankara

Emlak Bankası Mithatpaşa Şubesi Hesap No: 70 007 Ankara

Halkbank Meşrutiyet Şubesi Hesap No: 66 166 Ankara

T.İş Bankası Balgat Şubesi Hesap No: 600 000 Ankara

Vakıfbank Meşrutiyet Şubesi Hesap No: 40 000 Ankara

Alman Markı için:

T.İş Bankası Balgat Şubesi Hesap No: 700 000 Ankara

***

Gerekirse aramanız için size Mehmetçik Vakfı'nın telefon numaralarını da veriyorum. Hepsi Ankara ve kodu 0 312.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi: 284 22 15. Mali İşler: 284 19 72.

Santral: 284 19 70-71, 402 47 19, 411 69 02.

Faks: 284 19 73.

***

Sevgili okuyucularım, kurban tartışması Türkiye'de her yıl yaşanır. Özellikle kurban derilerinin büyük bir bölümü Cumhuriyet düşmanlarının eline geçer. Bunlar satılır, elde edilen paralarla Cumhuriyet'i yıkmak isteyen şer güçler palazlanır.

Şimdi karşınızda Mehmetçik Vakfı var.

Kurbanınız sizin adına vekáleten kesilecek ve her kuruşu değerlendirilecek.

Elde edilen gelirin tümü şehitlerimizin geride bıraktığı ailelerine ve gazilerimize verilecek.

Bundan daha kutsal bir şey olabilir mi?

Bu yazıyı lütfen saklayın. Banka hesap numaralarını ve telefon numaralarını kaybetmeyin...

Ve kurban paranızı 22 Mart Pazartesi akşamı saat 16.00'ya kadar yukarıdaki banka hesaplarından birine yatırın.

***

Eğer Mehmetçik Vakfı'na para yatıramazsanız, o takdirde kurban derinizi bütün il ve ilçelerimizde Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına veriniz. Onlar toplayacak, elde edilen gelirin tümü devlet denetiminde fakir fukara vatandaşlarımıza ve yardım kuruluşlarına geri dönecek. Unutmayın, sadece deride bile trilyonlar dönüyor.

Kurbanınızı ve derisini Cumhuriyet düşmanlarına kaptırmayın.X

YAZARIN DİĞER YAZILARI