Gündem Haberleri

  Kurbanını takip eden mermi atıyor

  Hürriyet Haber
  28.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dart Vader’in silahlarının benzerini yapıyorlar

  Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, düşmana saklanacak delik bırakmayan çift işlevli ve ‘‘süper akılı’’ bir piyade tüfeği geliştirdi. Tüfeğin attığı mermi, hedefe kilitleniyor ve içindeki çip sayesinde kurbanı takip ederken köşeleri bile dönebiliyor. Yeni tüfek, ayrıca tahrip gücü yüksek patlayıcı içeren mermi ve standart mermi de atıyor. Mermi zaman ayarlı olarak da patlatılabiliyor.

  PENTAGON, 2006 yılından itibaren piyade birliklerinde kullanmak üzere geliştirdiği süper akıllı tüfek için Kongre'den bütçe çıkarmaya çalışıyor. 1 kilometreye kadar hedefi şaşmadan imha eden yeni piyade tüfeği, klasik bir M16'dan 20 kat pahalı olduğu için Kongre'de bazı sıkıntılar yaşanabileceği belirtiliyor.

  The Times'ın haberine göre süper akıllı yeni silah, Yıldız Savaşları'ndaki ünlü kötü kahraman ‘‘Darth Vader’’ın silahlarıyla kıyaslanıyor. Bu nedenle de uzmanlar silahın teröristlerin eline geçmesi halinde büyük tehlike yaratacağı konusunda uyarıda bulunuyorlar.

  Parça fiyatı 11 bin 925 dolar olan silahı geliştiren Alliant Techsystems firmasına göre geleceğin savaşlarını radikal bir şekilde değiştirecek olan ‘‘Bireysel Muhabere Silahı’’ adlı bu tüfeğin iki işlevi bulunuyor. Tetiklerden biri çekildiği zaman 5.56 mm'lik standart NATO mermisi atıyor. Ayrıca 20 mm'lik tahrip gücü yüksek mermi de kullanılabiliyor. Bu mermi, havada patlıyor ve çevreye şarapnel parçaları saçıyor. Atılan mermi, istendiği takdirde zaman ayarlı olarak da patlatılabiliyor.

  Aynı tüfeğin bilgisayar çipi taşıyan mermi atma özelliği de bulunuyor. Tüfeğin görüş kısmına monte edilen lazer sistemi sayesinde 1 km'lik menzil içinde tam isabet yeteneği taşıyor. Diğer piyade tüfeklerinde bu yetenek yarı yarıya düşük. Atılan mermi, hedefe kilitlendikten sonra düşman nereye kaçarca kaçsın, köşeleri bile dönerek takip ediyor. Mermi, içindeki çip sayesinde 1 km'lik menzil içinde kurbanını mutlaka buluyor. Gece görüşü için kızılötesi mercekleri de bulunan tüfeğin içine zum yapabilen video kamera da yerleştirilebiliyor. Bu kamera ile askerin miğferindeki video gösterici arasında bağlantı kurulabiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı