KAYSERİ HABERLERİ

Kurban ETİ Tüketirken Bu Kuralları Önemseyin

IHA
21 Eylül 2015 - 11:14Son Güncelleme : 21 Eylül 2015 - 11:15

HÜLYA TULGAR

IHA

Kurban Bayramı’nda et tüketiminin artması ile birlikte, etin sağlıklı ve steril bir ortamda hazırlanması, gıda güvenliği için doğru şekilde saklanması ve pişirilmesi gibi faktörler de önem kazanıyor. Bu kurallara uymak, hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların önlenmesinin yanı sıra zararlı mikroorganizmalar nedeniyle oluşacak mide ve bağırsak enfeksiyonlarından da koruyor. Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Hülya Tulgar, kurban etlerinin doğru şekilde saklanması ve pişirilmesi ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.
Kurban eti hemen tüketilmemeli
Kurban kesiminin ardından etlerin bekletilmeden tüketilmesi önemli bir yanlıştır. Ette bulunan mikroorganizmalar, ilk 24 saat içinde etin sert ve hazmı zor bir hale gelmesine neden olur. Bu nedenle kurban etinin 1-2 gün soğuk bir ortamda bekletilmesi, mikroorganizmaların etkisiz hale gelmesi açısından önemlidir. Büyükbaş hayvanların etlerinin 0 derecede bir süre bekletilmesiyle ette yumuşama sağlanabilir. Özellikle mide ve bağırsak sorunu olan kişilerin et tüketiminde dikkatli olması gerekir.
Pişirme yöntemi sağlıklı olmalı
Etin kalitesini, pişirme yöntemi belirlemektedir. Lezzet, koku ve besin değerleri pişirme yöntemiyle doğrudan ilişkilidir. Mangalda ve kızartılıp, çok uzun süre ısıya maruz kalan etler kanserojen etkinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca mangalda ya da barbeküde yüksek ısıda ve kısa bir sürede pişirilen etlerin içleri de çiğ kalmaktadır. Çiğ olarak tüketilen etler ise besin zehirlenmesine neden olabilmektedir. Kurban etiyle yapılan yemeklerde tereyağı, kuyruk ve iç yağının kullanılması önerilmemektedir. Doymuş yağ içeriği yüksek olan kırmızı etin bu yağlarla pişirildikten sonra yenmesi vücuttaki yağ dengesini bozmaktadır. Kurban eti ızgarada pişirilecekse vitamin değerlerinin yok olmaması ve kanserojen madde oluşumunu engellemek için ateşten 15 santimetre uzağa yerleştirilmelidir. Kömür, kor halini aldıktan sonra et ateş üzerine konulmalı, böylece pişme süresi uzun tutulmalıdır.
Saklama koşulları önemli
Kurban etleri uzun süre saklanacaksa, parçalara ayrıldıktan sonra steril saklama kaplarında -32 derecede dondurulmalıdır. Kurban etleri buzdolabında -18 derecede uzun süre bozulmadan kalabilmektedir. Dış ortamda çözdürülen etlerin tekrar dondurulması ve daha sonra tüketilmesi son derece tehlikelidir. Bu işlem sırasında insan vücuduna zarar veren mikroorganizmalar kolayca üremektedir. Kurban etlerinin buzdolabının sıcaklığı daha düşük bölümünde çözdürüldükten sonra tüketilmesi gerekmektedir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Kurban ETİ Tüketirken Bu Kuralları Önemseyin hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Eylül 2015 tarihinde saat 11 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kurban ETİ Tüketirken Bu Kuralları Önemseyin haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:52
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:35
  • Akşam
   19:30
  • Yatsı
   21:02
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı