Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kurban derileri Türk Hava Kurumu'na

Emin ÇÖLAŞAN

Önümüzdeki 7 Nisan Salı günü kurban bayramı. Türkiye'de yüz binlerce kurban kesilecek. Her yıl olduğu gibi, ne idüğü belirsiz pek çok kişi ve kuruluş, derilerin peşine düşecek... Çünkü özellikle deri piyasasında trilyonlar dönüyor. Bir koyun derisinin peşin fiyatı 2 milyon liradan fazla.

Türk Hava Kurumu (THK) kurban derilerinizi bağışlayacağınız en ideal yer. Kurum bu yıl da kurbanlarınızı kesmek ve derileri toplamak için örgütlendi. İsteyenler, bu kuruluşun aşağıda vereceğim banka hesaplarına 30 milyon lira yatırdıkları takdirde, kurban onların adına vekaleten, noter ve veteriner hekim önünde ve bütün dini gerekler yerine getirilerek kesilecek.

Kurban etleri bu yıl da Mehmetçik Vakfı'na, güçsüzler yurtlarına, Çocuk Esirgeme Kurumu'na verilecek ve ayrıca Güneydoğu'da yaşayan fakir fukara halkımıza dağıtılmak üzere yöreye gönderilecek.

***

THK'nın tek geliri, kurban derileri. Deriden elde ettiği kazancın vergisini, KDV'sini veren tek kuruluş yine THK. Bu kurumda her yıl yüzlerce pilot ve paraşütçü yetişiyor. Memlekete en büyük hizmet yapılıyor. Tarım ilaçlama, orman yangını uçaklarını bu pilotlar kullanıyor.

Kurban derilerinize sahip çıkmaya kalkışan diğer kişi ve kuruluşlar, elde ettikleri gelirden bir kuruş vergi ödemiyor. Paraların nereye gittiği belli değil. Çoğu şeriatçı kesimin cebine gidiyor ve sonra da Bosna'ya yardım gibi skandallar oluşuyor.

Hükümet bu yıl, deri toplama işini ciddi tutacağını açıklıyor. Asker ve sivil tüm kuruluşlar, yayınladıkları genelgelerde derilerin Türk Hava Kurumu'na verileceğini duyurdular. Diyanet İşleri Başkanı da derileri Türk Hava Kurumu'nun toplayacağını bildirdi.

Kurban derisi, ulusal varlık. Hassas bir olay. Yüzerken deriye verilen en küçük bir hasar, onun değerini sıfıra indiriyor. Dahası, derinin tuzlanması gerekiyor. Deri, fazla tuzlayınca yanıyor, az tuzlayınca kokuyor ve yine tüm değerini yitiriyor.

Bütün bu işleri ehil kasaplar ve uzmanlarla yapan tek kuruluş THK.

***

THK dışında kişi ve kuruluşlar tarafından toplanan kurban derilerinden devletin her yıl yüz milyarlarca vergi kaybı oluyor. Yazık değil mi?

Kaldı ki, THK bu derilerden elde ettiği gelirin yüzde 60'ını Çocuk Esirgeme Kurumu, Sosyal Dayanışma Vakıfları, Kızılay ve Diyanet Vakfı'na aktarıyor. Paranın sadece yüzde 40'ı THK'ya kalıyor.

Dikkat ediniz, her kurban bayramı öncesinde şeriatçı medyada yaygara başlatılıyor:

‘‘Derinizi Türk Hava Kurumu'na vermeyin!..’’

Yeni kurulan ve Refah'ın devamı olan Fazilet, bu kampanyayı başlattı bile!..

Çünkü o kesim, başka yollardan elde ettikleri trilyonlar yetmiyormuş gibi, gözünü bir de kurban derilerine dikmiş durumda.

Kurban derilerini toplayıp paraya çeviren, paraları cebe atan, ancak beş kuruş vergi vermeyen bu kişi ve kuruluşlara itibar etmeyin, inanmayın.

***

Size aşağıda Türk Hava Kurumu'nun banka hesap numaralarını veriyorum. Kurban bedeli olan 30 milyon lirayı 1 Nisan Çarşamba günü -yarın- saat 17.00'ye kadar bunlardan birine yatırabilirsiniz.

Ziraat Heykel Şb. 154432.

Halkbank Posta Cad. Şb. 660420.

İş Bankası Ankara Şb. 698.

Emlakbank Ankara Şb. 110419.

Akbank Ankara Şb. 6297-6.

Garanti Ulus Şb. 1201561.

Pamukbank Çankaya Şb. 13218003.

Yapı Kredi Balgat Şb. 10287-1.

Eğer bu yöntemi seçmezseniz, o takdirde kestireceğiniz kurbanın derisini mutlaka Türk Hava Kurumu'na verin.

Size ayrıca Türk Hava Kurumu genel merkezinin faks ve telefon numaralarını da veriyorum. Soracağınız sorulara, edinmek isteyeceğiniz ek bilgilere o numaralardan yanıt alabilirsiniz.

Tel: (0312) 310 20 80 ve 310 48 40.

Faks:(0312) 310 04 13.

Ayrıca yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız da kurban paralarını, yaşadıkları yerlerdeki Türk bankaları kanalıyla gönderebilirler.

***

Ayrıca, Mehmetçik Vakfı da sizin adınıza vekaleten kurban kestiriyor. Bu amaçla vakfın aşağıdaki banka hesap numaralarına yarın saat 17.00'ye kadar 25 milyon lira yatırabilirsiniz. Kesimler noter huzurunda ve tamamen dini kurallara uygun yapılacak.

Etler ve elde edilen gelir, şehitlerimizin dul ve yetimlerine ve gazilerimize gidecek.

Ziraat Bankası K.K.K. Şubesi, Ankara. Hesap No. 14 51 55.

Halk Bankası Meşrutiyet Şb. Hesap No. 66 166.

Emlak Bankası Mithatpaşa Şb. Hesap No. 70 007.

***

Hükümetin bu yıl kurban derileri konusundaki duyarlığını, önümüzdeki kurban bayramında hep birlikte göreceğiz.

Türk Hava Kurumu dışındaki kişi ve kuruluşların deri toplaması yasak.

Bakalım bu uygulama nasıl yapılacak!

Hükümet bu işi ciddiye mi alacak, yoksa her şey eskiden olduğu gibi mi devam edecek!

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI