Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kurban Bayramı ne zaman? 2017 Kurban Bayramı kaç gün?

  Hürriyet Haber
  19 Mayıs 2017 - 16:08Son Güncelleme : 19 Mayıs 2017 - 16:08

  Kurban Bayramı için tatil ya da izin planlarını yönlendirmek isteyen vatandaşlar, alacakları bu kararları Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği bilgilere göre şekillendirmek istiyor. Kurban Bayramı ne zaman ya da kaç gün soruları ile bu önemli günle ilgili detayları sorgulayan vatandaşlar, İslam dininde çok önemli bir yere sahip olan bu günlerde, dini vecibelerini yerine getirecek. Peki, Kurban Bayramı ne zaman idrak edilecek? İşte, detaylar

  Kurban Bayramı ne zaman idrak edilecek sorusu, on binlerce Müslüman tarafından araştırılmaya başlandı. Kurban Bayramı çerçevesinde yıllık izinlerini kullanmak isteyen ya da düğün gibi planlarına yön vermek isteyen vatandaşlar, bu günlerin hangi tarih aralığında olacağını sorguluyor. Peki, Kurban Bayramı ne zaman idrak edilecek? İşte, merak edilen tarih bilgisi

  KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN, KAÇ GÜN?

  Kurban Bayramı, her yıl biraz daha geriye gelerek yaz aylarına doğru çekilmeye başladı. Bu yıl, 31 Ağustos Perşembe günü Arefe olarak kabul edilecek. 01 Eylül- 04 Eylül arası ise Kurban Bayramı'nın dört günü olacak. Yani bu yıl, arefe günü de dahil edilirse Kurban Bayramı 31 Ağustos Perşembe günü başlayıp 04 Eylül Pazartesi günü son bulacak.

  AREFE GÜNÜ TAM GÜN OLABİLİR

  Özellikle tatil merkezlerinin merakla beklediği tatil uzatma ve birleştirme kararı bu yıl uzun soluklu olmasa da, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın resmi tatil olması, arefe gününün tam gün ilan edilebilmesi konusunu gündeme taşıdı. Bu gelişmeyle birlikte toplam tatil süresi 6 güne çıkabilir.

  KURBAN BAYRAMI NE ANLAMA GELİYOR?

  Sözlükte yaklaşmak, Allâh’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

  Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere yardımda bulunmuş, hemde Cenab-ı Hakka yaklaşmış olur.

  Kurban ibadeti, İslam toplumlarının şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri yerine getirilmektedir. Kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

  Kurban Hanefi mezhebine göre vacip, diğer mezheplere göre ise sünnet-i müekkededir. Dini kaynaklarda Peygamber efendimizin kurbanını daima kestiği ifade edilmektedir.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı