Gündem Haberleri

GÜNDEM

  2017-2018 Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tarihi

  Hürriyet Haber
  26.06.2017 - 10:13 | Son Güncelleme:

  Kurban Bayramı ne zaman sorusu, Ramazan ayının tamamlanmasının ardından merak edilen konu oldu. Yıllık izinlerini ve tatil planlarını erken tarihte kurgulamak isteyen vatandaşların sorguladığı Kurban Bayramı ne zaman sorusu, internet üzerinden araştırmalara konu oluyor. Peki, 2017-2018 Kurban Bayramı ne zaman idrak edilecek? İşte, planlarını şimdiden gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar için konunun detayları

  Kurban Bayramı ne zaman ve 2017-2018 yıllarında hangi tarihlere denk geliyor sorularını yönelten vatandaşlar, konuyla ilgili detayları soruşturmaya başladı. Ramazan Bayramı'nın tamamlanmasının ardından dini vecibelerin yerine getirileceği Kurban Bayramı, Müslüman alemi tarafından idrak edilecek. Peki, 2017-2018 Kurban Bayramı ne zaman ve kaç gün olacak? İşte, detaylar

  KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN, KAÇ GÜN?

  Kurban Bayramı, her yıl biraz daha geriye gelerek yaz aylarına doğru çekilmeye başladı. Bu yıl, 31 Ağustos Perşembe günü Arefe olarak kabul edilecek. 01 Eylül- 04 Eylül arası ise Kurban Bayramı'nın dört günü olacak. Yani bu yıl, arefe günü de dahil edilirse Kurban Bayramı 31 Ağustos Perşembe günü başlayıp 04 Eylül Pazartesi günü son bulacak.

  2018 yılı içerisinde kutlanacak olan Kurban Bayramının ise, tamamının hafta içine gelmesi nedeniyle 9 gün olması bekleniyor.

  2018 yılında kutlanacak olan Kurban Bayramı'nın arefe günü 20 Ağustos Pazartesi günü olacak. Bayramın dördüncü ve son günü ise 24 Ağustos tarihine denk gelecek.

  AREFE GÜNÜ TAM GÜN OLABİLİR

  Özellikle tatil merkezlerinin merakla beklediği tatil uzatma ve birleştirme kararı bu yıl uzun soluklu olmasa da, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın resmi tatil olması, arefe gününün tam gün ilan edilebilmesi konusunu gündeme taşıdı. Bu gelişmeyle birlikte toplam tatil süresi 6 güne çıkabilir.

  KURBAN BAYRAMI NE ANLAMA GELİYOR?

  Sözlükte yaklaşmak, Allâh’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

  Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere yardımda bulunmuş, hemde Cenab-ı Hakka yaklaşmış olur.

  Kurban ibadeti, İslam toplumlarının şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri yerine getirilmektedir. Kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

  Kurban Hanefi mezhebine göre vacip, diğer mezheplere göre ise sünnet-i müekkededir. Dini kaynaklarda Peygamber efendimizin kurbanını daima kestiği ifade edilmektedir.

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı