Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kuran'da Kudüs yok

  Hürriyet Haber
  13 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 13 Mayıs 2010 - 00:36

  İsrail Başbakanı Netanyahu, Kudüs Günü vesilesiyle parlamentoda yaptığı konuşmada, “Tevrat’ta Kudüs sözcüğü 850 defa geçer. Kuran’da ise hiç geçmez” dedi. Bu sözler, Doğu Kudüs ile ilgili yeni bir tartışma başlatabilir.

  İSRAİL, ‘Kudüs’ün birleşmesinin 43’üncü yıldönümünü’ milli bayram olarak kutladı. Uluslararası hukuka göre İsrail işgali altında olan Doğu Kudüs’ü Filistinlilere bırakmayacaklarını vurgulayan İsrailli liderler, “birleşik ve edebi başkente” atıfta bulundular. En ilginç sözler ise, koalisyon hükümetindeki aşırı sağcı, aşırı dinci ve liberal unsurları dengelemekte zorlanan Başbakan Binyamin Netanyahu’dan geldi.

  Sadece bir tefsirde var

  Netanyahu, Kudüs Günü dolayısıyla mecliste düzenlenen oturumda konuştu. Arap azınlığa mensup Müslüman bir milletvekilinin dini referanslarla yaptığı işgal itirazına Netanyahu şu cevabı verdi:

  “Kudüs ve onun İbranice bir diğer ifadesi olan Zion sözcükleri Tevrat’ta 850 defa geçer. Diğer inançların kutsal metinlerinde Kudüs’ün kaç kez zikredildiğini de kontrol etmenizi tavsiye ederim. Sorduğunuz için söylüyorum: Kudüs sözcüğü, İncil’de de 142 kez geçer. Kuran’da ise bu sözcüğün Arapça’daki 16 farklı karşılığından hiçbiri geçmez. Sadece 12’inci yüzyılda yapılan bir tefsirde, Kuran’ın bir bölümünün Kudüs’e işaret ettiği belirtilmiştir.”

  İki ayrı Kudüs günü

  İsrail, Ürdün’e ait olan Doğu Kudüs’ü 1967’deki Altı Gün Savaşı’nda ele geçirmişti. Bu olayı anmak için İsrail’de her yıl Kudüs Günü milli bayram olarak kutlanıyor. Arap alemi ve İran ise Ramazan ayının son cuması, aynı isim verilen günde Filistin ile dayanışma etkinlikleri düzenliyor.

  İbadet kavgası

  İsrail İsrail Sınır Polisi (Magav), hem Yahudilerin hem de Müslümanların kutsal kabul ettiği bölgedeki Kubbet-üs-sahra önünde dün geniş güvenlik önlemleri aldı. Netanyahu, “Biz hiçbir inancı Kudüs’te ibadetten mahrum bırakmıyoruz. Ama İsrail halkını, İsrail’in başkentinden mahrum bırakma çabalarına karşı çıkarız” dedi. Filistinliler ise İsrail’in Mescid-i Aksa’ya girişleri sık sık kısıtlamasından şikayetçi.

  İsra Suresi bahsediyor

  Netanyahu’nun iddiasını, eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz’a sorduk. Kuran’da “Kudüs” kelimesinin geçmediğini doğrulayan Yılmaz, Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dan bahseden İsra Suresi’ni işaret etti. Hz. Muhammed’in Mirac mucizesinin anlatan surenin iki ayeti şöyle:
  1- Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.
  2- (...) İkinci bozgunculuğun zamanı gelince, yüzünüzü kara etsinler, daha önce girdikleri gibi yine mescide (Beyt-i Makdis’e) girsinler ve ellerine geçirdikleri her şeyi yerle bir etsinler diye (üzerinize yine düşmanlarınızı gönderdik).
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı