Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kuran kursları denetimsiz kalamaz

  Hürriyet Haber
  23 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 23 Şubat 2006 - 01:17

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilköğretim müfettişlerinin Kuran kurslarını denetimine son veren yönetmelik maddesine, Danıştay 2’nci Dairesi’nden yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Kuran kursları yeniden bakanlık ve müfettişlerin denetimine girecek.

  DANIŞTAY, bir kadın öğretmenin okula geliş gidişlerinde türban taktığı için anaokuluna müdür olmasını sakıncalı bulan kararından sonra, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir uygulamasına daha set çekti. Danıştay 2’nci Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ilköğretim müfettişlerinin Kuran kurslarını denetimine son veren yönetmelik maddesinin yürürlüğünü durdurdu. Kuran kursları yargı kararıyla yeniden MEB ve müfettiş denetimine girecek.

  Eğitim-Sen ’MEB İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği’ne karşı Danıştay’da iptal davası açmıştı. Bu yönetmeliğin 42’nci maddesindeki değişiklikle, ilköğretim müffettişlerinin görev alanları yeniden belirlenirken, 19 görev alanı 7’ye indirilmiş ve Kuran kursları denetim dışına çıkarılmıştı. Danıştay, bunu ’kamu yararı’na aykırı gördü ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar özetle şöyle:

  KAMU YARARI GEREĞİ

  "1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 56’ncı maddesi, eğitim ve öğretim hizmetlerinin yürütülmesinden, denetim ve gözetiminden Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un 2/a maddesi de her kademedeki öğretim kurumlarının öğretmen ve öğrencilere ait bütün eğitim ve öğretim hizmetlerini planlamak, programlamak, yürütme, takip ve denetim altında bulundurmak görevini de Milli Eğitim Bakanlığı’na vermiştir. Bu durumda ilköğretim kurumları arasında sayılan bazı kursları, bazı eğitim merkezleri, okul ve sınıflar ile öğrenci yurtlarının ilköğretim müfettişlerinin görev alanlarından çıkarılması sonucunu doğuran yönetmelik değişikliği, anılan kurumları hiç veya yeterince denetlenememesi gibi bir duruma yol açacağından kamu yararı ve hizmetin gereklerine aykırı olan söz konusu düzenlemede bu nedenle hukuka uyarlık görülmemiştir."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı