"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kural’dan mesaj var

Prof. Dr. Orhan Kural, hayvanlarla ilgili yazılarım hakkında bir mesaj gönderdi.

Size daha önce de yazmıştım, yanıt alamadım. Bir kez daha, “Her şey insan için” gibi yanlış bir felsefeyi benimseyip masum canlılara yaşam hakkı tanımayan insanlara karşı kesin tavrınızı kutlamak istiyorum.
Ben de bugüne kadar verdiğim 4 bin 500 konferansta hep bunları dile getirdim. Hayatta kaldığım sürece de dile getireceğim.
Derin saygı ve sevgilerimle...
Prof. Dr. Orhan Kural

Sizden böyle bir mesaj almak benim için onurdur.
Tüm tepkilere rağmen, hayvan sevgisi gibi bir duygunun farkına varamayanlarla mücadelemi ben de son nefesime kadar sürdüreceğim.
Yeter ki, sizin gibi güçlü ve değerli insanları yanı başımda hissedeyim. İşte bu satırlarınız bana mücadeleye devam gücü veriyor.
Tanrı’nın yarattığı tüm canlıları sevmeyen, sevemeyenler için üzülüyorum. Onlar aslında kendilerinden başka kimseyi sevemiyorlar...

Hayvanları Koruma Yasası’ndaki olumsuz değişikliklere tepkimizi gösterelim

Bu ülkede 2004 yılında çıkan Hayvanları Koruma Kanunu’nu (ki doğru uygulansa çok iyi bir kanundu) sayılı belediyeden başka kimse uygulamadı.
Doğru dürüst kısırlaştırma yapmadılar, sokak hayvanı sayısı aldı başını gitti. Bu sefer yakaladıklarını ya barınakta, ya belediye arabasında ya da ormana atarak bir şekilde ölümlerine neden oldular.
Bu arada üretimde hiçbir kısıtlama yapmadılar. Bakkal dükkânı gibi petshop ve üretim çiftlikleri açıldı, üzerine bir de halk doğurttu. Evcil hayvan bakma kültürü olmayan bu ülke evcil hayvanlarla doldu!
Barınaklar, ormanlar ve sokaklar Golden’lar, Seter’ler, Terrier’lerle doldu. Alıp attılar, bakamadılar attılar, hepsi sersefil oldu. Barınakları hep cins hayvanlarla doldurdular.
Hayvanları korumakla uğraşan yürekli insanlar bunlara kol kanat gereceğim diye hanelerini doldurdu, bu sefer şikayet edildiler ve evlerdeki bu hayvanlara da göz dikildi.
AB hayvan deneyini yasakladı, bizim ülke kazanç için bir deney ticareti ülkesi oldu!
Zavallı Pitbull’lar bitirim oğlanların elinde dövüştürüldü, ele geçenler belediye ekipleri tarafından öldürüldü ama hiçbir şekilde denetim olmadığı için nüfusu da neredeyse her liseli gencin elinde bir tane görebileceğimiz kadar çoğaldı.
Şimdi de yasayı yenileyip mevcut hayvandan tümden kurtulmayı planlıyorlar. (Ama nedense ithalatına, üretimine, satışına engel yok!)
Öğrendiğimize göre “ölüm yasası” Kurban Bayramı’na kadar çıkacakmış.
Tepkimizi gösterelim, Hayvanları Koruma Yasası’nda olumsuz değişiklikler yapılmasını engelleyelim.
Özün Kanbay (Barınak gönüllüsü ve hayvan korumacı)

X