ANKARA HABERLERİ

Kuraklık kapıdan içeri girdi

Erdinç ÇELİKKAN
20.08.2014 - 01:16Son Güncelleme : 18.08.2014 - 18:10

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Türkiye’de kuraklığın çok ciddi bir sorun haline geldiğini belirterek, “Başta İç Anadolu’da olmak üzere kuraklık artık kapıda değil içeri girdi. Önlem almak için daha ne bekleniyor” diye konuştu.

Erdinç ÇELİKKAN

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, geçtiğimiz günlerde Konya’nın kuruduğunu kabul ederek tarımsal kuraklıktan, hidrojeolojik kuraklıktan söz ettiğini belirten Bozoğlu, konunun boyutunun çok ciddi olduğunu ve alınacak önlemlerin bir an önce planlanması gerektiğini söyledi. Bundan yedi yıl önce dönemin Tarım ve Köyişleri Bakanı’nın Türkiye’de tarımsal kuraklık tehlikesi olmadığı konusunda açıklaması olduğunu hatırlatan Bozoğlu, Ankara’da yaşanan kuraklığın, bir ay suların akmaması, derelerin kurumaya başlamasının bu açıklamanın yapıldığı dönemlere denk geldiğini belirtti. Bozoğlu, son günlerde başta İç Anadolu’yu etkileyen kuraklıkla ilgili şunları söyledi:

UZAK DİYARDAN SU GETİRİLDİ

“Tarımsal kuraklık olmadığını toprakta yapılan ölçüm sonucunda söylemek, halkın, çiftçinin doğrudan yaşadığı sorunları görmeden, bütüncül yaklaşmadan yorum yapmak anlamına gelir ki, günümüzdeki kuraklık sorununa çözüm üretememek, bu soruna dair uzak diyarlardan su getirmeye çalışmak bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Nitekim, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Konya’nın kuruduğunu kabul ederek tarımsal kuraklıktan ve alınacak önlemlerden söz ediyor. Kuraklık süreci birbiriyle bağlantılı bir silsiledir.

YAĞMUR SULARI TOPLANMALI

Eğer yaklaşan tehlike görülebilmiş, doğru planlama yapılmış olsaydı çılgın projelerin yeri doğru seçilebilirdi. Meteorolojik kuraklığı yoğun yaşayan bölgelerde üretim biçimi daha az su tüketen tarımsal faaliyetler üzerinden gerçekleştirilebilir, sulama sistemleri, sulama süreleri ayarlanabilir, yağışın verimini arttıran orman arazilerinin korunması ve arttırılması hızlandırılabilirdi. Bununla birlikte yeraltı su tüketimine dair denetimler sıklaştırılıp, kaçak yeraltı kuyuları engellenebilir, kentlerde israfı önleyen, tüketimi azaltan yasaklar ve toplumsal bilgilendirme çalışmaları yapılabilir, sanayi tesisleri yeni teknolojilere teşvik edilerek suyu az tüketen prosesleri seçmeleri sağlanabilir, güneş, rüzgar gibi enerji üretim biçimlerine ağırlık verilebilir, barajlardaki buharlaşmanın önüne geçilecek önlemler alınabilir, kentlerde yağmur suları ayrı toplanarak su biriktirmek için oluşturulan havuzlara veya barajlara aktarılabilirdi.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kuraklık kapıdan içeri girdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı