"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Kura rezaleti

DAHA önce Kuzey Ankara projesiyle ilgili size yazdığımda projenin uzun zamandır devam ettiğini ve hak sahibi olarak artık bekleyecek gücümüzün kalmadığını iletmiştim.

Sonunda projenin kura günü geldi fakat kura çekiminde yaşanan sorunlardan dolayı size tekrar yazma gereği hissettim. Başbakanımızın katılımıyla gerçekleşen ilk günkü kura çekiminden sonraki günlerde hak sahiplerinin sözleşmelerinde yazmamasına rağmen konutların sözleşme yapılan Keçiören yada Altındağ tarafından verileceği bilgisi kulaktan kulağa yayıldı. Sözleşmeler yapılmadan önce Sayın Melih Gökçek ve TOBAŞ Genel Müdürü kuraya zemin katların katılmayacağı sözünü vermesine rağmen şimdi hem zemin katlar, hem de vadiyi hiç görmeyen yeni konutlar bu kuraya dahil edildi. Adaleti sağlamak anlamında yada eşitlik ilkesinde herkesin aynı torba içinde kuraya girmesi gerekirken öğleden sonra yapılan çekilişte isimleri daha önceden ayrılmış hak sahipleri ve bölgeler kuraya dahil edildi. Yıllarca bekleyip başımızı sokabileceğimiz bir konut almayı umut ederken yolu izi belli olmayan sonradan projeye dahil edilmiş derelerin içindeki konutlarla karşılaşmak hepimizi şok etti. Şimdi bizim TOBAŞ yada Büyükşehir Belediyesi’nin yetkililerinden öğrenmek istediğimiz, kura listeleri daha önce mi belirlendi? Aynı binadan aynı bölgeden kura çekme şansı binde bir olan hak sahiplerine nasıl oldu da aynı binanın zemin katları çıktı? Öğleden sonraki kuralarda nasıl oldu da herkese zemin katlar yada kotlardan daireler çıktı? TOBAŞ yetkililerinin kurada ayrım yok herkes aynı torbada demesine rağmen nasıl oluyor da çekilişin ilk kısmındaki yaklaşık 750 konut Keçiören tarafından çıkıyor? Bu kadar tesadüf olabilir mi, sorusu ister istemez aklına geliyor insanın...
Projenin her aşamasında konuyla yakınen ilgilenen Sayın Başbakanımızın bu çekilişleri niçin hak sahiplerinin kendisinin yapmadığını incelemesini temenni ediyoruz. Aksi takdirde daha inşaat aşamasında defalarca mahkeme kararlarıyla durdurulmuş bu projenin, yine mağdur olan hak sahiplerinin açacakları davalarla iyiden iyiye yılan hikayesine döneceği aşikardır.
Serhan ÖZALP

Kadınlar hakkını bil

DİL Derneği’nden duyuru:
Her ayın son perşembesinde düzenlediğimiz “Dil-Ekin Söyleşileri”ne bu ay ara veriyoruz ve sizleri, Uğur Mumcu Araştırma Gazetecilik Vakfı’nın öncülüğünde, pek çok demokratik kitle örgütünün katkısıyla, 24-31 Ocak 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek 19. Adalet ve Demokrasi Haftasına katılmaya çağırıyoruz.
Uğur Mumcu’yu; Muammer Aksoy’u, Bahriye Üçok’u, Ahmet Taner Kışlalı’yı ve düşündüğü için öldürülen; canı pahasına adalet ve demokrasi savaşımı veren bütün aydınları saygıyla anıyoruz!
19. Adalet ve Demokrasi Haftasında derneğimizin de katılımcı olduğu
‘Kadına Şiddeti Nasıl Önleriz?’ başlıklı açık oturuma davet ediyoruz.
Yöneten: Ayşe Ceyhan (ÇYDD Ankara Başkanı), Birgül Ayman Güler (CHP milletvekili) Bugün 18.00’de Çankaya, Çağdaş Sanatlar Merkezinde

Unutmayalım sahipsiz hayvanlar aç...

BEN Milli Eğitim’den emekli bir kadınım. Geçen gün 5 yaşındaki torunumla, Kuğulu Park’ta dolaşırken çok güzel bir olayla karşılaştım. ‘Çankaya Belediyesi Beslenme Noktası’ yazısının bulunduğu kap içerisinde sahipsiz hayvanlar için yiyecekler konulmuş, büyük bölümü de yenilmişti. Özellikle sahipsiz köpekler, kediler ve kuşlar için olduğu anlaşılan bu yiyecek noktasından büyük mutluluk duydum ve bunu düşünenlere içimden hem teşekkür ettim, hem hayır duada bulundum. Torunuma da bu davranışın kutsallığını, güzelliğini anlattım.
Belediye sadece Kuğulu Park’a değil, birçok bölgede beslenme noktaları gerçekleştirmiş. Kutluyorum.
A.Nahide GÜNEŞTAN/images/100/0x0/55eb4247f018fbb8f8b59442

Kimin kulağı çekilmeli

REŞİT Galip Caddesi’nin içler acısı hali.. 30 metrelik bir mesafede 3 ayrı geçilmez kanal. Arabalara yazık değil mi? Sigorta şirketleri, bu işi ihale eden belediyeyi, ilgili müteahhit veya taşaronu hemen dava etmelidir ki, bir örnek olsun.
Halit Edip ÖZCAN
X