Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kura çekimi 15 Aralık'ta

Türkiye'nin 28 Ağustos-12 Eylül 2010 tarihleri arasında ev sahipliği yapacağı 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nın kura çekimi, 15 Aralık Salı günü yapılacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Basketbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'de gerçekleştirilecek büyük organizasyonun kura çekiminin, 15 Aralık Salı günü gerçekleştirileceği bildirildi.

Çırağan Kempinski Otel'de gerçekleştirilecek kura çekimine, şampiyonaya katılacak ülkelerin temsilcileri, yıldız oyuncuları, antrenörleri katılacak.

Yapılan açıklamada, katılması belli olan 20 takımın yanında Wildcard alacak 4 takımın, 13 Aralık Pazar günü Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği'nin (FIBA) Genel Kurul Toplantısı sonunda açıklanacağı kaydedildi.

24 TAKIM TORBADA YER ALACAK

Dünya basketbolunun kalbinin atacağı şampiyona için 24 takım kura çekimi için torbaya girecek.

Şampiyonada Türkiye'nin yanı sıra dünya basketbolun merkez ülkesi olan ABD, son organizasyonda şampiyon olan İspanya ile Angola, Kanada, Yunanistan, Yeni Zelanda, Arjantin, Çin, İran, Porto, Riko, Tunus, Avustralya, Hırvatistan, Fildişi Sahili, Sırbistan, Brezilya, Fransa, Ürdün, Slovenya ve Wildcard'dan belirlenecek 4 ülke mücadele edecek.

Bu arada kura çekiminin canlı olarak “turkey2010.fiba.com”dan da canlı olarak takip edilebileceği açıklandı.

MÜSABAKA FORMATI

İstanbul'da gerçekleştirilecek kura çekiminin ardından katılımcı 24 ülke, 6 takımlı 4 gruba ayrılacaklar. Her takım grubundaki diğer 5 takım ile ilk tur maçlarını tamamlayacak ve gruplarını ilk dört sırada bitiren ekipler, Sekizli Final'e yükselecek. Bu aşamadan sonra şampiyona standart “knock-out” formatında devam edecek.

28 Ağustos–12 Eylül 2010 tarihleri arasında Türkiye'de gerçekleştirilecek 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'na Ankara, Kayseri, İstanbul ve İzmir şehirleri ev sahipliği yapacak.

İLK ŞAMPİYONA 1950 YILINDA YAPILDI

Her dört yılda bir gerçekleştirilen FIBA Dünya Şampiyonası'nın ilki 1950 yılında Arjantin'de düzenlenirken, 16'ncısı da gelecek yıl Türkiye'de organize edilecek.

Şampiyona tarihinde şu ana kadar 7 takım Dünya Şampiyonluğu unvanını kazandı. Madalya sıralamasında Sovyetler Birliği, Yugoslavya ve ABD üçer kez kazandıkları altın madalya ile ilk sırada yer alırken, İspanya da Türkiye'ye, 2006 yılında Japonya'da kazandığı altın madalya ile son şampiyon unvanı ile gelecek. FIBA'nın dünya sıralamasında ise ilk sırada Arjantin yer alıyor.

Öte yandan, 2010 FIBA Dünya Şampiyonu, 2012 yılında Londra'da gerçekleştirilecek Olimpiyat Oyunları'na da direkt olarak katılım hakkı elde edecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz