Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Küpesiz kurban tehlikeli

  Hürriyet Haber
  28 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 28 Şubat 2000 - 00:01

  5 Mart'tan itibaren kurbanlık hayvanlar İstanbul'a girmeye başlayacak. Valilik hem kuduz hem şap hastalığına karşı uyarıyor. Aşısız ve küpesi olmayan hayvanlar tehlikeli.

  Kurban Bayramı yaklaşırken Valilik ve belediyeler kurban kesimiyle ilgili önlemlerini artırdı.

  Valiliğin talimatına göre 5 Mart'tan önce İstanbul'a kurbanlık hayvan girişi yasak. Valilik'te şubat başında yapılan toplantıda mevcut hayvan pazarlarına Kurban Bayramı nedeniyle yenilerinin ekleneceğine dikkat çekilerek, kente hayvan girişlerinin Kurban Bayramı için kurulmuş olan komisyon tarafından belirlenen noktalardan yapılması karalaştırıldı. Artan kuduz vakaları ve bulaşıcı hastalıklara karşı kurbanlık hayvanlar İstanbul'a girmeden önce kontrolden geçirilecek. Valilik, kurbanlık hayvanlar için dokuz kontrol noktası noktası tespit etti.

  20 gün kontrol

  6-25 Mart tarihleri arasında Tarım İl Müdürlüğüne bağlı ekipler, 24 saat boyunca bu noktalarda nöbet tutarak İstanbul'a giren kurbanlık hayvanları kontrol edecek. Kurbanlıklar, bayram bitiminde yine kontrol ekiplerinin denetiminde İstanbul'dan ayrılacak.

  Kurbanlıklar şap hastalığına karşı da kontrol edilecek. Aşısız ve kulak küpesi olmayan hayvanların İstanbul'a girişine kesinlikle izin verilmeyecek.

  Kurbanlık satışına 5 Mart'tan itibaren Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri tarafından belirlenen yerlerde izin verilecek. Kurbanlık satış yerleri Tarım İl Müdürlüğü'nce ve ilçe belediyeleri tarafından oluşturulan gezici ekiplerle sürekli kontrol edilecek. Satış yerlerinin temizlik ve dezenfeksiyonu Tarım Müdürlüğü'nün denetiminde ilçe belediyeleri ve Büyükşehir tarafından yapılacak.

  Tarım Müdürlüğüne başvurun

  Yetkililer, İstanbullulları Veteriner Sağlık Raporu olmayan hayvanları almamamaları konusunda uyarıyorlar. Tüm önlemlere rağmen kurbanlık hayvanlarda hastalık şüphesi uyandıracak belirtiler görüldüğünde vatandaşların Tarım İl Müdürlüğü ve belediyelerin veteriner müdürlüklerini haberdar etmeleri isteniyor. Yetkililer, vatandaşları kasaplık belgesi olmayan kişilere kurban kestirmemesi konusunda da uyarıyor.

  Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Nurettin Dönmez, Kurban bayramı hazırlıklarıyla ilgili şunları söyledi:

  ‘‘Kurban önlemleri Valilik tarafından yürütülüyor. Dairemizin uzmanları bu çalışmalara katılıyor. Kurban satış ve kesim yerlerinin çoğu ilçe belediyelerinin sınırları içinde. Büyükşehir Belediyesi'ne ait alanlarda ve meydanlarda satış ya da kesim sözkonusu değil.’’

  Kurbanların

  9 giriş noktası

  Kurbanlık hayvanların İstanbul'a giriş noktaları Valilik tarafından belirlendi:

  l Anadolu otoyolu: Samandıra ve Çamlıca çıkışları.

  l Trakya otoyolu: Mahmutbey, Çilingir Köyü, Avcılar, Hadımköy, Çatalca-Ahmediye ve Selimpaşa turnike çıkışları.

  l Ayrıca Sarıyer, Şile ve Beykoz ilçelerinin giriş çıkışları da 20 gün süreyle kontrol altında tutulacak.

  Sokakta kurban kesilmesin

  Bu yıl birçok ilçe belediyesi, vatandaşların sokakta kurban kesmemesi için önlem almaya çalışıyor. Bunun sağlanabilmesi için her ilçede yeterli sayıda ve sağlıklı kesim yerleri olması gerekiyor. Örneğin Fatih Belediyesi ilçede altı noktada kurban kesim yerleri oluşturuldu. Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, sokakta kurban kesimine karşı olduklarını söyledi: ‘‘Kurban satış yerlerine modern, hijyenik kesim yerleri kurduk. Vatandaş, belirlenen yerlere hem kurban satın alabilecek hem de sağlıklı ortamda kurbanını kesebilecek. Kesim konusunda tecrübeli kasaplar belirlendi. Vatandaşı sokak yerine belirlenen alanlarda kurban kesmeye yönlendirmeye çalışıyoruz. Bez afişler ve el ilanları hazırladık.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı