« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kupa'nın paşaları

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Dünya, şampiyonumuzu konuşuyor

Asya'dan Amerika'ya, Afrika'dan Avrupa'ya kadar 183 televizyondan naklen yayınlanan final maçını, milyonlarca sporsever heyecanla izledi. Dünya, G.Saray'ın bu tarihi zaferine alkış tuttu.

Yunanistan basınından Cimbom’a ilginç yakıştırma

İNGİLTERE

Finaldeki sinir savaşını Türkler kazandı

İTALYA

Türkler Avrupa’ya futbol dersi verdi

ALMANYA

Boğaz’da deprem... Halk sokaklara döküldü

İSPANYA

Türkler Avrupa’da ilk sırada... Muhteşem G.Saray

HOLLANDA

Emeğin zaferi... Türkler kupayı haketti

BELÇİKA

Türkler cennette... G.Saray’ın görülmemiş destanı

G.Saray'ın Arsenal'i penaltı atışları sonunda 4-1 yenerek, UEFA Kupası'nı Türkiye'ye getirmesi dünyada basınında yankı uyandırdı. Asya'dan Amerika'ya, Afrika'dan Avrupa'ya kadar 183 ülkede televizyondan naklen yayınlanan final maçını, milyonlarca sporsever heyecanla izledi. Birçok TV, maçı şifreli verirken, maçtan sonra özet görüntüleri defalarca ekranlara taşıdı.

Sarı kırmızılı takımın başarısı, yurt dışında ve Batı Trakya'da yaşayan Türkleri sokağa dökerken, en ilginç yorum, Yunan basınından geldi. Atina'da yayınlanan gazeteler, bu tarihi olaya geniş yer verirken, Elefteros Tipos Gazetesi, ‘‘Danimarka Paşaları’’ başlığı altında G.Saray'ın hayalinin gerçek olduğunu yansıttı. İşte Cimbom'un zaferinin yankıları...

İNGİLİZ BASINI

The Guardian:

Sinir savaşı

Arsenal sinir savaşını kaybetti. G.Saray, uzatmalarda 10 kişi kalmasına karşın, tüm tahminleri altüst ederek kupayı kazandı. Arsenal, Hagi'nin oyun dışı kalmasında ortaya çıkan altın fırsatı bile kullanamadı. Artık bu maçı unutmak zorundayız.

The Daily

Telegraph:

Hatırlanmayacak

Gazete, atılan penaltılarla Türk takımının müzesine giden kupanın birkaç gün sonra İstanbul'daki G.Saray taraftarları dışında hiç kimse tarafından hatırlanmayacağını öne sürdü.

The Independent:

Penaltı belası

Arsenal'in kaçırdığı penaltıların kupanın kaybedilmesine neden olduğunu yazan gazete, Hagi ve Popescu'yu överken, Hakan Şükür'ün de iyi bir performans sergilediğini vurguladı.

İTALYAN BASINI

La Gazzetta dello Sport:

Bilek hakkıyla

Türkler ilk kez bir Avrupa Kupası'nı bileklerinin hakkıyla kazandılar. Taffarel kurtarışları ve penaltı atışlarındaki şansı ile büyük rol oynadı. Türkler Avrupa'ya ders verdi. Zoff'u alarma soktu.

Corriere

dello Sport:

Renk kattılar

İlk kez bir Türk takımı kupayı kucakladı. Galatasaray, bu sezon Avrupa Kupaları'na renk kattı, elemediği takım kalmadı. Golcü Hakan Şükür'ün bir topu

direkten döndü.

RAI-3 TV:

Türklerin

büyük günü

G.Saray, bu sezon Avrupa Kupası'na renk kattı. Buraya kadar gelmesi asla rastlantı değil. Türk futbolunun en büyük günü. G.Saray'ın kupayı alması bize bir uyarı. Türk Milli Takımı, İtalya karşısına G.Saray'ın iskeleti ile çıkacak.

YUNAN BASINI

To Vima: Rüya gerçek oldu

G.Saray mucize yarattı, Türkler Avrupa'yı yendi. Rüya gerçek oldu. UEFA Kupası’nın kül kedisi sonuca ulaştı. Pabucun sahibi bulundu ve güzel prensi evine götürdü. Türkler öylesine eğlenip şarkı söylediler ki, neredeyse onların şarkılarını bu yakada duyacaktık.

Ta Nea: Anadolu

yıldızı parladı

Anadolu yıldızı parladı. G.Saray, Avrupa devlerini yenerek zirveye çıktı. Başarının mimarı Fatih Terim'i kutlamak gerekiyor. Çünkü Fatih Terim genç oyuncuların coşkusuyla olgun oyuncuların tecrübesini biraraya getirerek örnek bir takım yarattı.

Elefteros Tipos:

Paşalar kazandı

Paşalar kazandı. Milyonlarca Türk sporseverin rüyası gerçek oldu. Bu yılki UEFA Kupası'ndaki sürpriz takım G.Saray. Arsenal'i penaltılarla yenerek Türkiye'ye ilk Avrupa Kupası'nı getirdiler.

İSPANYOL

BASINI

El Mundo

Deportivo:

Tarihi sonuç

G.Saray'ın oyuna hakim olduğu ön plana çıktı. G.Saray, muhteşem bir final sonucunda tarihe geçti.

As Gazetesi:

Taffarel set çekti

Türklerin kupalardaki ilk şampiyonluğu. Arsenal ilk yarıda oyuna hakimdi. Ancak Taffarel karşısında tehlike yaratamadılar.

El Pais Gazetesi:

Zor galibiyet

‘‘G.Saray'ın zor galibiyeti’’ başlığını kullandı ve ‘‘Türkiye, tarihinde ilk kez Avrupa'da ilk sıraya çıktı’’ diye yazdı. Hagi ve Hakan Şükür'den övgüyle söz etti.

ALMAN BASINI

Bild: Boğaz’da deprem

Nefesleri kesen penaltı atışları sonunda Arsenal'i 4-1 yenen G.Saray, UEFA Kupası'nı kazanan ilk Türk takımı olarak büyük bir başarıya imza attı. G.Saray'ın kupa zaferi Boğaz'da deprem yarattı.

RTL: Cesur yürek

Cesur futbolun karşılığı... G.Saray, yürekli oyununun karşılığını kupayı kazanmakla aldı. Hagi'nin kırmızı kart görmesinden sonra bile defansta hata yapmadan kontrollü oynayan G.Saray, Arsenal'i hakkıyla yendi.

BR3: Presle boğdu

Arif'in heyacanı, Hagi'nin siniri... G.Saray, rakibini presle boğdu, gol fırsatı vermedi. Arif'in heyecanı, Hagi'nin siniri kupayı tehlikeye soktu, ancak Taffarel, UEFA'da mutlu sona imzasını attı.

RUS BASINI

Inter-Tass: İsteyen kazandı

Oyundan önce birçok otorite, Arsenal'i favori görüyordu. Bunun nedeni de Türkler'in finale dek ulaşmalarının onlar için zaten harika bir sonuç olduğunu düşünmeleri. Ancak Fatih Terim'in liderliğindeki futbolcuların, onurlu bir kupayı kazanma isteği, İngilizler'in motivasyonundan üstün geldi.

Heykeli dikilecek adamlar

Belçika’nın La Libre Belgique gazetesi, Taffarel başta olmak üzere, tüm G.Saraylıları göklere çıkardı.

La Derniere

Heure Les Sports:

Türkler cennette

‘‘Türkler Cennette’’ başlıklı haberinde, ‘‘Tarihi bir maç. G.Saray hakettiği zafere ulaştı. Türk takımı muhteşem, bugüne dek görülmemiş bir destan yazdı’’ yorumunda bulundu.

‘Bugüne dek hiçbir Türk takımı bu performansı göstermemişti'' dedi ve ‘‘İstanbul’a heykeli dikilecek adamlar’’ olarak değerlendirdiği sarı kırmızılı futbolculara övgüler yağdırdı. Gazete Taffarel'in galibiyette oynadığı önemli rol üzerinde durdu.

HOLLANDA BASINI

De Telegraaf: Popescu zafere şutladı

Türk futbolu için tarihi bir gün. G.Saray, UEFA Kupası'nı büyük bir gururla İstanbul sokaklarında dolaştıracak. Türkiye şampiyonu Türk futbol tarihinde ilk kez Avrupa'da kupa kazandı. Popescu Türkler'i tarihi zafere şutladı. G.Saray daha dayanıklı çıktı.

Algemeen Dablad: Nihayet büyük ödül

Tarihi zafer. Galatasaray penaltı atışlarında UEFA Kupası'nı kazandı. Nihayet büyük ödül.

De Volkskrant:

Hak edenin

Devamlı haksızlığa uğrayan G.Saray emeğinin karşılığına aldı. Tarihinde ilk kez bir Avrupa kupasını kucaklayan Türk takımı bunu neden hak ettiğini ikinci yarıda ortaya koydu.

FRANSIZ BASINI

L'Equipe:

Avrupa Kalitesi

Avrupa'nın en ünlü spor gazetelerinden L'Equipe ise, Cimbom'un başarısını, ‘‘Avrupa Kalitesi’’ başlığıyla manşetten okuyucularına duyurdu. Fransız gazetesi, G.Saray'ın haklı bir zafer kazandığını yazdı.

France-3 Televizyonu:

Türkler, Avrupa'da

Türkiye'de bir futbol takımı ilk kez bir Avrupa Kupası'nı aldı. G.Saray, tam bir sinir savaşı şeklinde geçen maçtan zaferle ayrıldı.

Liberation:

Maça hükmettiler

‘‘Sahada Türkler daha iyi organize oldular ve maça hükmettiler’’ ifadesini kullandı. G.Saray'ın çok önemli fırsatlar kaçırdığını kaydeden gazete, kaleci Taffarel'in oyunundan da övgüyle söz etti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler