« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kupa’ya yeni imaj

Yeni statüye göre Türkiye Kupası’na katılacak takım sayısı 54’ten 71’e çıkarıldı. Grup maçları öncesi oynanan eleme maçları sonuna play-off turu eklendi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

TÜRKİYE Kupası’nda yeni sezon statüsü açıklandı, katılacak takım sayısı 54’ten 71’e çıkarıldı. Grup maçları öncesi oynanacak iki eleme turunun ardından bir de play-off turu eklendi. Yeni statüye göre birinci kademede yer alan 35 takım, bölgesel gruplar halinde tek maç eleminasyon sistemine göre karşılaşacak ve tur atlayan 17 takım ile ‘’bay’’ çeken 1 takım, 2. kademeye çıkacak. Buradaki ve yeni gelecek ekiplerle oluşacak 36 takım, bölgesel gruplar halinde tek maç eleminasyon sistemine göre maç yapacak ve tur atlayan 18 ekip, play-off turuna yükselecek.
Bu turda Süper Lig’de geçen sezon 4-15 derecesi alan ve son kupa şampiyonu olan takımın hariç tutulduğu 11 takım, aynı sezon sonunda Süper Lig’e katılmaya hak kazanan 3 takım ile tur atlayan 18 takımdan oluşan toplam 32 takım, seri başı uygulaması olmadan tek maç eleminasyon sistemine göre karşılaşacak. 16 takım, gruplara kalacak.

Final yine tek maç

Geçen sezon Süper Lig’de ilk 3 sırayı alan takımlarla sezonu Türkiye Kupası şampiyonu olarak tamamlayan takım seri başı olduklarından, eleme turları oynamadan gruplara kalacak. Gruplarda 20 takım, beşerli dört grupta yer alacak. Her grupta ilk 2 sırayı alan toplam 8 takım çeyrek finale kalacak. Çift maçlı çeyrek final serisinde üstünlük sağlayan 4 takım, yarı finale adını yazdıracak. Burada başarılı olan 2 takım, tek maçlı eleminasyon sistemine göre ve tarafsız bir sahada Türkiye Kupası final maçına çıkacak.
   


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler