AYDIN HABERLERİ

Küp Sebillerle Su Hayrı Geleneği Devam Ediyor

IHA
28.09.2015 - 09:19Son Güncelleme :

KÜP SEBİLLERLE SU HAYRI GELENEĞİ SÜRÜDÜRÜLÜYOR

IHA

Aydın’ın Yenipazar, Köşk, Sultanhisar ve Nazilli ilçelerinde yol kenarlarına hayırsever vatandaşlar tarafından konulan küp sebiller günümüzde Osmanlı geleneği olarak hala devam ettiriliyor.
Osmanlı zamanında kervan geçiş güzergahlarına belirli aralıklarla konulan toprak su kapları günümüzde Aydın’ın bazı ilçelerinde hala yol üzerlerine konuluyor. Kervancıların su ihtiyaçlarını karşılamak için dönemin varlıklı ailelerinin yaptığı su hayratı, bugün vasiyet üzerine yaşatılıyor. Aydın’ın Yenipazar, Köşk, Nazilli ve Sultanhisar ilçelerinin dağlık bölgelerinde köylülerin yaşattığı Osmanlı geleneği bilmeyenleri şaşırtıyor. Ulaşım ve su bulmanın kolay olmasına rağmen halen yol kenarlarına yapılan küçük beton yapılar içine konan toprak su kaplarındaki sular tükendikçe vatandaşlar tarafından doldurulup insanların kullanımına sunuluyor.
HAYIRSEVERLER YAŞATIYOR
Yenipazar’ın Karacaören Mahallesi günümüzün sebil dolaplarının yerini tutan su küpleri hayırsever vatandaşlar tarafından yoğun olarak kullanılan güzergahlar üzerine yapılıyor. Köylüler tarafından adına ‘musluk’ denilen hayratlar suyun kıt olduğu ve köylere uzak olan yerlerde inşa ediliyor. 3 tarafı kerpiç ve taştan duvarla örülerek üzeri kapatılan veya gölgelik yapılan muslukların ağız tarafı yola bakacak şekilde inşa ediliyor. Musluk içinde yerleştirilen toprak küpler gövdesine kadar çakıl taşlarıyla gömülerek suyun biraz daha soğuk olması sağlanıyor. Küplerden su içebilmek için maşrapa da konulurken muslukluklar sahipleri tarafından belirli aralıklarla kontrol ediliyor ve sürekli su takviyesi yapılıyor. Günümüzde bu gelenek su ihtiyacının rahat karşılanmaya başlanması nedeniyle yok olmaya başlasa da Aydın’ın bazı ilçelerinde hayırsever vatandaşlar bu geleneği devam ettiriyor.
HAYVANLAR DA UNUTULMAMIŞ
Yüzyıllardır sürüdürülen ve insanların su içmeleri için yol kenarlarına konulan su küplerinin yanına konulan yalaklar ile hayvanlar da unutulmamış. Aydın’da şehir merkezinde hayvanların su içebileceği herhangi bir alan yok iken köylü vatndaşların bu hassasiyeti ise takdir topluyor. Kertenkele, yılan ve kuş gibi hayvanların yaşam kaynağı olan su musluklar sayesinde köylüler tarafından sürekli olarak su takviyesi ile hem hayvan hem de insanlar susuz kalmıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Küp Sebillerle Su Hayrı Geleneği Devam Ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Eylül 2015 tarihinde saat 09 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Küp Sebillerle Su Hayrı Geleneği Devam Ediyor haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   06:06
  • Guneş
   07:46
  • Öğle
   13:05
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:03
  • Yatsı
   19:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı