Gündem Haberleri

  Künefeli lükleer santral eylemi

  Mehmet OKUR/SİLİFKE (Mersin), (DHA)
  22.05.2011 - 19:37 | Son Güncelleme:

  MERSİN’in Gülnar İlçesi’ne bağlı Büyükeceli Beldesi’nde inşaası planlanan Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımına karşı çıkan nükleer karşıtları Silifke İlçesi’ndeki ’Nükleer Santrale Hayır’ mitinginde kefen giyerek protesto yaptı.

  Mersin’in yanısıra çevre ilçe ve beldelerden gelen eylemciler, Atatürk Anıtı önünde toplanıp, ’Nükleere hayır’, ’Nükleere inat yaşayın hayat’ yazılı pankartlar açıp, üzerlerine beyaz bezden temsili kefenler giyerek, nükleer santralin riskleri ve radyasyon kaygılarını dile getirdi.

  Mersin Nükleer Karşıtı Platformu Dönem Sözcüsü Sabahat Aslan, mitingde yaptığı konuşmada, yaşam haklarını ellerinden almak isteyenlere, nükleer santralin kuşaklar boyu yaratacağı zararları tüpgaza indirgeyenlere, doğayı ve yaşamı talan etmek isteyenlere, halkın sesine kulak tıkayanlara gerekli cevabı vermek için bu mitingi gerçekleştirdiklerini kaydetti.

  Yaşam haklarını savurmak ve çocukların geleceğinin korunması için toplandıklarını ifade eden Aslan, "İkinci Çernobil faciası olan Fukuşima nükleer santral sızıntısı yüzünden Japonya Başbakanı tüm dünyadan özür dilerken, tüm dünya ülkeleri nükleer santral projelerinden vazgeçerken ve belli programla nükleer santrallerin kapatılmasına karar verirken AKP hükümeti ülkemiz için bir zorunluluk olmayan tamamen siyasi bir karar olan nükleer santral yapımındaki ısrarına hala devam etmektedir" dedi.

  Akkuyu’da nükleer santral kurmanın bölgenin tarımına ve turizmine büyük darbe vurmak olduğunu vurgulayan Aslan, şunları söyledi:

  "Nükleer santral kurmak enerjide dışa bağımlılığımızı arttırmak demektir. Kamu kaynaklarımızı zarara uğratmak demektir. Sağlımızı bozmak, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini ipotek altına almak demektir. Ülkemizi nükleer çöplük haline dönüştürmek, emperyalist ülkelerin kaynaklarımızı sömürmeleri demektir. Dilovası’nda yaşayanlara zehirli hava solutanlardan, Kütahya halkına siyanürlü suyu içirenlerden, Karadeniz’de HES adı altında sularımızı özelleştirenlerden, nükleer santralleri bizlere dayatanlardan, irademize saygısızlık yapanlardan 12 Haziran’daki seçimlerde halk gerekli dersi verecektir. Hükümetin nükleer santral kurma ısrarında yatan çıkarının hesaplarını boşa çıkaracağız. Ülkemizde nükleer santrallerin yapılmasına izin vermeyeceğiz."

  Eyleme, kendisini destekleyen bir grupla birlikte Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Mersin Bağımsız Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü de katıldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı