Dünya Haberleri

  Kunduz katliamının görüntüsü yayınlandı

  Mustafa Karakuş/hurriyet.com.tr
  18.12.2009 - 11:28 | Son Güncelleme:

  Alman ordusunun 4 Eylül'de Kunduz kentinde düzenlediği operasyonda 142 sivil hayatını kaybetmişti. Almanya uzun süre burada sivil katliam olmadığını, öldürülenlerin Taliban olduğunu iddia etmişti. Şimdi saldırı anının görüntüleri ortaya çıktı.

  İŞTE KATLİAMIN GÖRÜNTÜLERİ- WEB TV

  Bu operasyon sonrası Alman Savunma Bakanlığı'nın Başbakan Angela Merkel dahil bir çok birime yanlış bilgi verdiği anlaşıldı. Son olarak Alman Bild gazetesi Kunduz operasyonun yapıldığı anın videosunu yayınladı. Amerikan ordusu daha önce operasyonun gökyüzünden çekilmiş görüntülerini yayınlamıştı. Yerden çekilen görüntüler ise ilk defa ortaya çıktı. Görüntülerde iki araç yol aldığı sırada aniden korkunç bir patlama meydana geliyor.       

  Kunduz operasyonuyla ilgil olarak Alman Parlamentosu araştırma komisyonu kurdu. Komisyon Kunduz'da neler yaşandığını araştıracak.

  MUHALEFET BASKI YAPIYOR

  Almanya'da muhalefet partileri yeni Savunma Bakanı Theodor zu Guttenberg'in de istifa etmesi için baskı yapıyor. Guttenberg ikinci Merkel hükümetinde Savunma Bakanlığı görevine geldiğinde yaptığı açıklamada Kunduz operasyonunun askeri bakımdan orantılı olduğu açıklaması yapmıştı. Savunma Bakanı'nın operasyonun orantılı olduğu şeklindeki ilk açıklamasını yapmadan, birkaç saat önce, sivil ölümler konusunda bilgilendirildiği iddia edildi. Muhalefet de Guttenberg'in sivil ölümlerden haberdar olduğu halde, böyle bir açıklama yapmasını eleştiriyor ve istifa etmesi gerektiğini belirtiyor. 

  ESKİ BAKAN İSTİFA ETTİ

  Almanya'nın günlerdir gündeminden düşmeyen Kunduz Operasyonu nedeniyle dönemin Savunma Bakanı Franz Josef Jung istifa etmek zorunda kalmıştı. Jung istifa ettiğinde Çalışma Bakanlığı görevini sürdürüyordu. Kunduz saldırısı 7 yıldır genelkurmay başkanlığı yapan Wolfgang Schneiderhan'ın istifasına da neden olmuştu.

  MERKEL YANLIŞ BİLGİLENDİRİLDİ

  Alman Savunma Bakanlığı 4 Eylül'deki operasyon sonrasında sivil ölümlerin olduğunu başından beri bilmesine rağmen, konuyla ilgili Başbakan Angela Merkel'i yanlış bilgilendirdiği ortaya çıkmıştı.

  GÖRÜNTÜLERİ ALMAN ORDUSU SIZDIRDI

  Alman ordusunun operasyon sonrasında siyasiler tarafından büyük baskı altında tutulduğu, bundan kurtulmak için son görüntüleri Alman Bild gazetesine sızdırdığı iddia edildi.  Bild gazetesi haberinde, "operasyonda sadece nihai "vur" emrini veren Alman komutan Georg Klein değil, aynı zamanda Alman istihbarat servisiyle Alman Ordusu'nun özel harekât timi KSK da rol oynadı" şeklinde yazdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı