Gündem Haberleri

  Kundun

  Hürriyet Haber
  22.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir çeşit spiritüel yolculuk. Geleneksel anlamda dramaturjik bir çizgi izlemeyen ama felsefenin özüne varan bir hikaye... Usta yönetmen Martin Scorsese, Tibetlilerin hem dini, hem de dünyevi önderi olan Dalai Lama'nın yaşamını anlatan yeni filmi Kundun'u Roma'da geçtiğimiz günlerde yapılan galasında bu sözlerle tanıttı seyirciye.

  Scorsese, bir çok ülkede çok sözü edilen yeni filmi Kundun için ‘‘Çin'in baskısı altında ezilen Tibet halkının kaderini, Dalai Lama'nın bakış açısıyla anlatmaya çalıştım’’ diyor. Usta yönetmen filmiyle, Tibet davasını dolaylı yoldan da olsa desteklediğini itiraf etmekten de kaçınmıyor.

  Filmin senaryosunu, Buda'nın 14'üncü reenkarnasyonu olduğuna inanılan ve 24 yaşında Hindistan'a sığınmak zorunda kalan Dalai Lama'nın yaşam öyküsünden yola çıkarak Melissa Mathison yazdı.

  Tamamı Fas'ta çekilen Kundun'da, 1950'de Çin tarafından işgal edilen Tibet'ten Hindistan'a kaçmak zorunda kalan gerçek rahipler de rol aldı.

  Kundun'un seyirciyi en çok etkileyen yönlerinden biri de Philip Glass'ın imzasını taşıyan mistik müzikleri. Scorsese'in, bu yılın Oscar adayları arasında da yeralan filmi Kundun, Hollywood'da son yıllarda çok sayıda taraftar toplayan Tibet-mania'yı biraz daha arttıracak gibi görünüyor. Yönetmen Martin Scorsese de Dalai Lama'nın yaşamından etkilenmiş olsa gerek, son dönemin bu modasını ‘‘Enformasyon bombardımanına uğrayan bir dünyada, batılı dinlerin yarattığı hayalkırıklığı ile zihnin umutsuz barış arayışı olarak’’ diyerek tanımlıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı