ANTALYA HABERLERİ

Kumluca'da obezite ve kalıcı kilo kontrolü semineri

DHA
28.03.2016 - 12:54Son Güncelleme :
DHA

 

KUMLUCA, (DHA) - ANTALYA'nın Kumluca İlçesi'ne obezite ve kalıcı kilo kontrolü konulu seminer düzenlendi.
Kumluca Belediyesi ve Memorial Antalya Hastanesi işbirliğiyle obezite ve kalıcı kilo kontrolü konulu seminer düzenlendi. Kumluca Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirilen seminere Memorial Sağlık Grubu Antalya Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan ve Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Ertuğ konuşmacı olarak katıldı.
Seminerde konuşan Prof. Dr. Alihan Gürkan, günümüzde sıkça rastlanan tüm kanser vakalarının yüzde 7'sinde obezitenin doğrudan etkisi olduğunu, bunun yanında pek çok kronik hastalığın en önemli nedeninin ise aşırı kilolardan kaynaklandığını söyledi. Obezitenin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çok ciddi bir sağlık problemi olduğunu aktaran Prof. Dr. Gürkan, "Obezite bir estetik veya duruş problemi değil hastalıktır. Yapılan araştırmalar 2030 yılında obezitenin yılda 500 bin kanser vakasına neden olacağını göstermektedir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'nin de bu tablodan payını alması kaçınılmazdır. O nedenle hem kişisel hem de toplumsal olarak gerekli tedbirlerin vakit kaybedilmeden alınması gerekmektedir" dedi.
ABD'de mide ve bağırsak kanserine yakalanan hastaların önemli bir bölümünün obez bireyler olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gürkan, Sağlık Bakanlığı'nın 2010 yılında yaptığı Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması'na göre erkeklerde yüzde 20.5 olan obezite sıklığının kadınlarda yüzde 41'lere ulaştığını kaydetti.
Seminerde kalıcı kilo ve dengeli beslenme sonunda bilgi veren Berna Ertuğ da her bireyin günlük ne kadar kaloriye ihtiyacı varsa bunu bilmesi ve buna göre beslenmesinin sağlıklı bir yaşam için önemli olduğunu söyledi. Özellikle günümüzde gazlı içecekler ve şeker ağırlıklı gıdaların tüketiminin kilo alma konusunda etkisinin olduğunu bildiklerini belirten Ertuğ, şöyle dedi:
"Bu yüzden kalorisi yüksek, yağlı ve kremalı içecekler gibi sıvı gıdaların tüketilmesi, hastanın kilo vermesini engeller. Sıvı alımında kalori aşımı yapılırsa hastanın kilo vermesi durarak kilo alma riski doğabilir. Sıvı gıdalardan sonra diyet programına püre gıdalar eklenerek devam edilir. Beslenme ve diyet uzmanının uyguladığı, hastanın kalori ve protein ihtiyacına göre az az ve sık sık beslenebileceği bir devam programı hazırlanarak, hastada kalıcı kilo kontrolü sağlanır."
Seminer sonunda Kaymakam Polat Kara, Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Songur, Süleyman Falay ve Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ayşegül Alkan konuklara çiçek verdi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Kumluca'da obezite ve kalıcı kilo kontrolü semineri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde saat 12 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kumluca'da obezite ve kalıcı kilo kontrolü semineri haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı