ANTALYA HABERLERİ

Kumluca'da 'Etkili Aile Seminerleri' sona erdi

DHA
30.03.2016 - 12:24Son Güncelleme :
DHA

 

Ramazan SARIKAYALI/KUMLUCA, (DHA) - KUMLUCA Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde 3-6 yaş okul öncesi öğrencilerin ailelerine yönelik düzenlenen ve 4 hafta süren 'Etkili Aile Eğitimi Seminerleri' sona erdi.

Kumluca Belediyesi konferans salonunda gerçekleştirilen Etkili Aile Eğitimi Seminerleri'nin sonuncusunda; uzman psikolojik danışman Yasemin Akkaya, aile tutumları, çocukta davranış sorunları ve baş etme yöntemleri konularında bilgi verdi. Çocuklarda davranış bozukluklarının temelinde ailelerin çocuklar üzerindeki yanlış uygulama ve model olmalarından kaynaklandığını söyleyen Akkaya, yetişkinler gibi çocukların da ilgiye, anlayışa ve iletişime ihtiyaçları olduğunu, bunların eksik veya yanlış yapılması neticesinde çocuklarda davranış bozukluklarının ortaya çıkabildiğini kaydetti.

Bazı davranış bozukluklarının temeline indiklerinde anne baba tutumlarının yanlışlığı ve çocukların bu yanlış tutum karşısında anne babayı cezalandırdığını gözlemlediklerini vurgulayan Akkaya, "Çocuklarımızda görülen tüm davranış bozukluklarının tedavi edilmesi mümkündür. Davranış bozukluklarında anne baba tutumları yüzde 90 oranında etkilidir. Bu yüzden çocuğumuzun eğitilmesi amacımız ama araç olarak anne baba tutumlarını ele almamız önemli olacaktır. Kesinlikle anne babalar olarak çocuğumuza kötü model olmamalıyız. Çocuğumuzun olası bir yanlış tutumunda aşırı tepki vermemeli, doğru olanı ve yanlışın nedenlerini anlatmalıyız. Çocuklarımıza sorumluluk vermeliyiz ve hoşgörülü olmalıyız" diye konuştu.

Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarda karşılaştıkları en büyük sorunlardan birinin başka çocuklarla kıyas edilme olduğuna dikkati çeken Akkaya, böyle davranışların çocuklar üzerinde çok büyük olumsuzluklara sebep olduğunu, bunun yerine çocuğa özgüven verilmesinin daha doğru olacağını anlattı.

Seminer sonunda Kaymakam Polat Kara, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya ve belediye meclis üyeleri tarafından ailelere eğitim veren uzman psikolojik danışmanlara plaket, 130 aileye de katılım belgesi verildi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Kumluca'da 'Etkili Aile Seminerleri' sona erdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 12 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kumluca'da 'Etkili Aile Seminerleri' sona erdi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı