Gündem Haberleri

  Kumluca’da toprak kaydı, tarım alanları zarar gördü

  Hürriyet Haber
  20.01.2015 - 09:42 | Son Güncelleme:

  ANTALYA’nın Kumluca İlçesi’nde meydana gelen toprak kayması, tarım alanlarında zarara neden oldu.

  Kumluca’ya bağlı Güzören Mahallesi Güzekin Mevkii’nde dün akşam saatlerinde toprak kayması meydana geldi. Büyük gürültüyle başlayan ve aralıklarla devam eden heyelan, yaklaşık 200 dönümlük alanda etkili oldu. Yer yer kaymaların devam ettiği bölgede bir evin buğday ambarı zarar görürken, sera, ekili ve dikili alanlarda da hasar oluştu. 1 evin de çökme riskiyle karşı karşıya kaldığı bölgede yaşayanlar, heyelanda zarar gören seralardaki ürünleri kurtarma telaşına düştü.

  KUMLUCA^'DA TOPRAK KAYDI / FOTO GALERİ

  ’GÜVENLİK KORİDORU OLUŞTURULDU’

  Olayın yaşandığı bölgeye gelen Kumluca Kaymakamı Canan Hançer Baştürk, "Dün akşam saatlerinde başlayan ve bugün de devam eden toprak kayması sonucu bir ambar, bazı sera ve ekili alanlar zarar gördü. Tek tesellimiz can kaybının olmaması. Heyelan yaşanan bölgede ilçe jandarma ekipleri güvenlik koridoru oluşturdu. Vatandaşlarımızın şu an o bölgeye geçişlerini yasakladık. Heyelan devam ettiği için zarar tespit çalışmalarımıza başlayamadık. Antalya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden ekiplerin bölgede yapacağı inceleme sonucunda alınacak tedbirleri değerlendireceğiz" dedi.

  Kumluca’da toprak kaydı, tarım alanları zarar gördü

  ’200 DÖNÜM ALAN ZARAR GÖRDÜ’

  Güzören Mahalle Muhtarı Selahattin Okur, son dönemde yaşanan aşırı yağışlar nedeniyle toprağın yumuşaması sonucu heyelanın meydana gelmiş olabileceğini aktarırken, "Dün akşam saatlerinde başlayan ve bugün sabah saatlerinden itibaren de hızlanan toprak kayması sonucu içerisinde sera, zeytinlik ve buğday ekili alanların yer aldığı yaklaşık 200 dönüm alan zarar gördü" diye konuştu.

  Kayan toprağın bölgeden geçen Kavçuk Deresi’nin önünü kapatarak küçük bir gölet meydana getirdiğini vurgulayan Muhtar Okur, "Yetkililer tedbir almazsa bu göletteki suyun kısa bir süre sonra taşacağını bekliyoruz. Bu da Kumluca’daki tarım alanlarına zarar verecektir. Şimdiden yetkililerin tedbir almasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

  Mahalle sakinlerinden 46 yaşındaki Ramazan Öztürk de akşam saatlerinde zeytinliğin bulunduğu alanda damlama sulama hortumlarını toplamaya çalıştıklarını anlatırken, sabah kalktıklarında ise zeytinliğin tamamen kaydığını gördüklerini kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı