ANTALYA HABERLERİ

Kumluca Akdere’nin Islahı İçin Yer Teslimi Bekleniyor

IHA
27.02.2015 - 09:49Son Güncelleme :

DSİ 13. BÖLGE MÜDÜRÜ TURKAY ÖZGÜR, KUMLUCA BELEDİYE BAŞKANI HÜSAMETTİN ÇETİNKAYA, BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ VE MUHTARLARLA BİRLİKTE MAVİKENT BEYKONAK, GAVUR DERESİ, ORTAKÖY VE GÜZÖREN MAHALLELERİNDE İNCELEMELERDE BULUNDUKLARINI VE MAVİKENT MAHALLESİ’NDE BULUNAN AKDERE’NİN AÇILMASI KONUSUNDA GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARDIKLARINI SÖYLEDİ.

IHA

Antalya’nın Kumluca ilçesinde 23-25 Şubat tarihleri arasında yağan yoğun yağışların sonucunda meydana gelen su baskınları ile ilgili olarak açıklama yapan DSİ 13.Bölge Müdürü Turkay Özgür, “Kumluca ilçemizde yoğun yağış sonucu özellikle Akdere’nin taşması sonucu bazı vatandaşlarımızın seralarını su basmıştır. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.
DSİ olarak Antalya ve bağlı 19 ilçede görev alanlarındaki derelerin ıslahını yaparak taşkınların oluşmaması, oluşabilecek taşkınlarda ise olumsuzluk yaşanmaması için çalışma içerisinde olduklarını belirten Özgür, “Kumluca ilçesinde 2015 yılının ilk iki ayında Göksu Çayı’nın 800 metrelik kısmında yatak temizliği yapılmış, Gavur Çayı’nda 13-15 Ocak 2015 tarihinde yaşanan taşkın neticesinde deformasyon olan yerlerin tamirat işleri de devam etmektedir. Adrasan Kanlı Dere yatağında bozulan yerlerin tamirat işlemlerinin de yapımına devam edilmektedir” diye konuştu.
Yapraklı Çayı ve Akmaz Çayı’nda yatak temizliği yapıldığı, denize birleşim kısımlarının açılarak suyun akışına izin verildiğini ifade eden Özgür şunları söyledi:
”DSİ ekibimiz, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Belediye Meclis üyeleri ve muhtarlarla birlikte Mavikent Beykonak, Gavur Deresi, Ortaköy ve Güzören mahallelerinde incelemelerde bulunduk. Mavikent Mahallesi’nde bulunan Akdere’nin açılması konusunda görüş birliğine vardık. Mavikent yerleşim yerinin içinden geçen kanalet hattı pompaj maliyetlerinden dolayı uzun süredir kullanılmayan ve kod düşüklüğü nedeniyle özellikle taşkın zamanlarında taşkın kanalı olarak da kullanılan bir kanal olup, eski Mavikent Belediye Başkanlığı binasından itibaren denize kadar olan kısımda bölge halkı tarafından bu kanallar tahrip edilmiş, bazı bölümlerde üzeri kapatılarak bina ve seralar yapılmıştır. Beykonak - Mavikent taşkın koruması işi yatırım programımıza alınmış ve işin ihalesi yapılarak uygulamasına başlanılmıştır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Kumluca Akdere’nin Islahı İçin Yer Teslimi Bekleniyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2015 tarihinde saat 09 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kumluca Akdere’nin Islahı İçin Yer Teslimi Bekleniyor haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:05
 • Guneş
  07:46
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:18
Sayfa Başı