Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kumlu: "Maksadımız bağcıyı dövmek değil"

  A.A
  25 Aralık 2009 - 12:27Son Güncelleme : 25 Aralık 2009 - 12:27

  Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, “Maksadımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil” dedi.

  TEKEL işçilerinin Türk-İş Genel Merkezi önündeki eylemi sürüyor. Sabah saatlerinde genel merkez önünde toplanan işçilere çeşitli sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve siyasi partilerden destek ziyaretleri de devam ediyor.
  Sabah saatlerindeki 1 saatlik iş bırakma eyleminin ardından Türk-İş Genel Merkezi'ne gelen Genel Başkan Kumlu işçilere hitap ederek, eyleme diğer bazı sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinin de destek verdiğini ifade etti.

  Türk-İş topluluğu olarak sadece TEKEL işçilerinin bu eyleminde değil, tüm eylemlerinde “önce ülkemiz diyerek” hareket ettiklerini belirten Kumlu, “Sonra işimizi, aşımızı, ekmeğimizi istiyoruz. Başka bir şey istemiyoruz” dedi.
  Cuma günleri 1 saat işe geç başlama kararı almadan önce 10 gün boyunca bu sorunu masa başında çözmeye çalıştıklarına dikkati çeken Kumlu, “Sayın Başbakanımızla ben görüştüm. Suriye'ye giderken havaalanındaki açıklamalarından sonra mecbur kaldık, bu eylem kararını aldık. Maksadımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil” diye konuştu.

  BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu da eylemin yapıldığı genel merkez önüne gelerek, işçilere hitap etti. Buradaki hak, ekmek arayışına tercüman olmak istediklerini belirten Topçu, “İnşallah her şeye rağmen en kısa sürede haklarınız size iade edilecek. Ben siyasi iktidarın ilgilileriyle görüştüm. Genel başkan yardımcılarının bana ifade ettikleri şu, çalışmalara başlamışlar. '4/c'nin' imkanlarını diğer imkanlarla eşit hale getirecekler. 'Çalışma süresindeki kesintileri ortadan kaldırarak şu andaki ücret düzeyine yakın bir hale getirip bu işi çözeceğiz' dediler” diye konuştu.

  Maksatlarının siyaset yapmak değil, siyasi iktidarın yaptığı bir yanlışı düzeltmek olduğunu savunan Topçu, hükümete de “yanlıştan dönme ve emekçinin lehine karar verme” çağrısında bulundu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı