Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kümes burada kazlar dışarda

GEÇTİĞİMİZ hafta sonu Fethiye’deydim.

Uzun süreli tatiller bir süredir hayal olduğu için, 2-3 günlük ya da 4-5 günlük tatiller ile yetiniyorum.

Fethiye’de, eski bir öğrencime rastladım.

"Hocam, yazılarınızda zaman zaman kümesteki kazlardan sözediyorsunuz. İlgi ile okuyoruz.

Ancak, bir de sizin bilmediğiniz kazlar var. Örneğin bizim buradaki, kümesler ve kazlar çok farklı..."

- Nasıl farklı?

- Şöyle; Türkiye’deki yazlık evlerini kiraya veren ancak kira gelirini yurt dışında tahsil eden İngiliz ve Alman ağırlıklı, 3 bin civarında kaz var. Bunların çoğu, ne beyanname veriyor ne de vergi ödüyor!..

HANGİ BİRİSİ

Araştırdım, olay doğru. Üstelik, yalnızca Fethiye’de değil; Bodrum, Kuşadası, Didim, Alanya, Marmaris ve daha birçok tatil bölgesinde, yabancılara ait binlerce yazlık ev var.

Çarşamba günü Hürriyet’te okudunuz. İngilizlerin cenneti haline gelen Didim’de, "Turkish Property" isimli İngilizce aylık emlak dergisi yayınlanıyor ve 3 bin adedi de Londra’ya gönderiliyormuş.

Didim’de Tapu Dairesi verilerine göre, 14 bin konut yabancılara satılmış.

Yabancıların önemli kısmı, yılda 20-30 gün yazlık evlerine, tatil amacıyla geliyor, boş kalan günlerde de evlerini kiraya veriyorlar.

Kirayı, kendi ülkelerinde alıyor ve Türkiye’de beyan etmiyorlar.

Bu arada, yazlık bölgelerdeki emlakçılar vasıtasıyla kiraya veren yabancılar da var.

OLAY CİDDİ

Yabancılar, kendi ülkelerinde elde ettikleri geliri gizlemeye kalksalar, ciddi sorunlar yaşarlar.

Ancak, Türkiye’de elde ettikleri kira gelirini, "Nasıl olsa vergi dairesi farketmez" diyerek Türkiye’de beyan etmeyebiliyorlar.

Aslında olay son derece önemli. Yabancılar, Türkiye’deki evlerinden, yılda 2.200 YTL’yi aşan kira gelirini "dar mükellef" olarak, Türkiye’de beyan etmek ve gelir vergisi ödemek zorundalar. Türkiye’deki Gelir Vergisi Yasası bunu gerektiriyor (Md. 21, 70-74).

Yabancılar, Türkiye’deki evlerini; yalnızca anne, baba, büyükanne ve büyükbabaya, oğlu, kızı ve torununa bedelsiz olarak kiralayabilirler.

Bunların dışındaki kişilere örneğin komşusuna, bedelsiz kiralasa dahi, "emsal kira bedeli" üzerinden kira geliri elde etmiş sayılıyorlar.

Bu kira gelirini de beyan etmeleri gerekiyor.

5 YILLIK VERGİ VE CEZA

Türkiye’deki yazlık konutunu kiraya veren yabancıların, kira gelirini beyan etmedikleri tespit edildiği zaman, kendilerinden geriye dönük 5 yılın;

- Gelir vergisi,

- Vergi ziyaı cezası,

- Gecikme faizi

istenir. 2001’den öncesi, zaman aşımına uğradığı için istenemez.

Yabancılar, Türkiye’deki vergi mevzuatını tam olarak bilmeyebilirler. O nedenle, Maliye Bakanlığı’nca yabancılara yönelik bir broşür bastırılıp, kira olayındaki vergi durumlarının onlara açıklanmasında yarar var.

Onlar da yazlık evlerini kiraya verirken, bu duruma dikkat ederler...

Ülkelerindeki Türkler, kira gelirlerinden nasıl vergi ödüyorlarsa, onlar da Türkiye’de ödemek zorundalar.
X