Kumcuoğlu: Türkiye'nin tasarruf problemi var

Hürriyet Haber
29.11.2001 - 12:21 | Son Güncelleme:

JP Morgan Chase Bank Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ümit Kumcuoğlu, Türkiye`nin iç ve dış piyasalarda kaynak problemi bulunmadığını bildirerek tasarruf problemi olduğunu söyledi.

Türkiye Enerji Forumu`nun ``Türk Enerji Yatırımlarının Finansmanında Ulusal ve Uluslararası Perspektifler`` konulu oturumunda konuşan Kumcuoğlu, Türkiye`de projelere sermaye koyma kültürünün bulunmadığını söyledi.

``Türkiye`nin ne dış, ne iç piyasada kaynak problemi yok, tasarruf problemi var. Enerji sektörüyle ilgili projelere yeterli sermaye konulsun, yüzde 70`lere varan uzun vadeli finansman imkanı sağlanır`` diyen Kumcuoğlu, Türkiye içinde de çok ciddi kaynaklar bulunduğunu anlattı.

Ümit Kumcuoğlu, şunları kaydetti: ``Türkiye`de tasarruf sektörünün büyüklüğü, 100 milyar dolar seviyesinde. Bunun yüzde 95`i kısa vadeli, yüzde 5`i de uzun vadeli enstrümanlarda. Dünya standartlarında ise tasarrufların yüzde 60`ı uzun vadeli enstrümanlarda.

ABD`de ekonominin yüzde 80-85`i halka açık kurumsal özel sektör şirketlerinin elinde. Türkiye`deki kaynakları harekete geçirmek için tasarrufların yüzde 60`ının uzun vadeli enstrümanlara çekilmesi gerekiyor. Türkiye`de kurumsal özel sektör yapıları kurulmalı ve bunlar Türkiye`de gerekli rolleri oynamalı.``

Türkiye`de insanların elektriği kullanıp parasını ödememe kararlılığı içinde olduğunu ve bunun sorunların başında geldiğini belirten Kumcuoğlu, kaçak elektrik kullanımının önlenmesi gerektiğini dile getirdi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı