Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kumburgaz'da ihbar muamması

  İSTANBUL
  23 Ağustos 2014 - 17:10Son Güncelleme : 23 Ağustos 2014 - 17:47

  Kumburgaz’dan geçen hafta deniz bisikleti ile denize açılan 5 genci arama çalışmaları bugün de sonuçsuz kalırken, sahil Güvenlik’ten yapılan açıklama olayın ihbar edilmesiyle ilgili yeni bir tartışma başlattı. Yolcuları su üzerinde yardım bekleyen gençleri gören deniz otobüsü kaptanının telsizle yaptığı ihbar, yolcuların telefonla 19.49’da aradıklarını söylemelerine rağmen Sahil Güvenlik açıklamasında, “17 Ağustos 2014 tarihinde saat 20.21’de ALO-158 Sahil Güvenlik İhbar Hattını arayan bir şahısın ihbarı üzerine olumsuz deniz şartlarına rağmen müdahale edildi, aramada herhangi bir bulguya rastlanmadı” denildi.

  Avşa-Marmara Adası-Yenikapı seferini yapan Kemal Reis 5 deniz otobüsü yolcularının denizin ortasında çırpınan gençleri görüp kaptana haber vermeleri, kaptanın yoluna devam ettiği tartışmaları yeni bir boyut kazandı. Gençleri ilk gören yolculardan işadamı Recep Çelik: “Telefona sarılıp Jandarma’yı aradım. Onlar da Sahil Güvenlik’i aramam gerektiğini söylediler, onları da aradım. Bu arada sürekli havadan dolayı telefon kesiliyordu. 7 kere Sahil Güvenliği aradım bu kesintiler yüzünden. Sahil Güvenlik’e durumu anlatıp, “Kaptanı uyardım ama dönmediler” dedim. Sahil Güvenlik olay yerinin konumunu sordu sonra da, “Kaptanınızla şimdi irtibata geçeceğim” dedi. Benim Sahil Güvenlik’le konuştuğum da saat 19.49’du” dedi.

  İDO: KIYI EMNİYET'E BİLDİRİLDİ
  İDO’dan yapılan açıklama ise, yolcuların ihbarı üzerine gözle ve dürbünle çevreyi tarayan kaptanın herhangi bir şey göremeyince durumu telsizle Kıyı Emniyeti Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi’ne ilettiği açıklandı. Kaptanın Kıyı Emniyeti Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi’yle (Sektör Marmara) yaptığı telsiz konuşmaları da ortaya çıktı. Kaptan Yavuz Yılmaz ile VTS Baş Operatörü arasında geçen konuşmada, yolcuların denizde çırpına insan gördüğünü iddia ettiklerini ancak radar, dürbin ve çıplak gözle yaptıkları taramada hiç bir insan belirtisine ulaşamadığı belirterek, AIS Cihazında deniz otobüsünün bulunduğu mevkinin 3-4 mil çevresinde olabileceği bilgisini veriyor. Kıyı Emniyeti VTS Baş Operatörü de, Kemal Reis-5 kaptanı Yavuz Yılmaz’ın verdiği bilgi üzerine, 19.56’da Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ihbarı bildiriyor.


  SAHİL GÜVENLİK ÖNCE İDO’YU İŞARET ETTİ

  Deniz otobüsü yolcularının kaptanı uyardıklarını bildirmelerinin ardından Sahil Güvenlik’ten verilen ilk bilgilerde İDO deniz otobüsünün kaptanının gençlere yardım etmeyerek SOLAS 74 kurallarını çiğnediği iddia edildi. Sahil Güvenlikten “SOLAS kurallarına göre İDO personeli çocukları gördüğü an müdahale etmek zorundadır. İDO feribotları acil müdahale yapmaya müsaittir. Çocukları bırakıp gitmek yerine müdahale etmeliydi” denildi.


  “İHBAR GELDİ ARADIK BULAMADIK”

  Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada ise ALO-158 hattına ihbarın saat 20.21’de bir vatandaş tarafından yapıldığı öne sürüldü. Sahil Güvenliğin internet sitesinde yapılan açıklamada şöyle denildi:

  Kumburgaz-Kamiloba Plajı açıklarında yürütülen arama kurtarma faaliyetlerine ilişkin olarak bazı basın ve yayın organlarında;
  Kemalreis-5 isimli deniz otobüsünde bulunan bazı yolcuların 17 Ağustos 2014 tarihinde Büyükçekmece açıklarında denizde yardım isteyen 2 şahsı gördüğü ve durumu deniz otobüsü kaptanına ilettiği, bu durumu Sahil Güvenlik Komutanlığına iletmesine rağmen herhangi bir işlem yapılmadığı yönünde asılsız haber ve yorumlar yer almıştır.
  17 Ağustos 2014 tarihinde saat 20.21’de ALO-158 Sahil Güvenlik İhbar Hattını arayan bir şahıs;
  Kemalreis-5 deniz otobüsünde bulunduğunu, Avşa’dan hareket ettiklerini, İstanbul’a doğru gittiklerini, Büyükçekmece açıklarında olduklarını, 10 dakika önce bir motorda bulunan şahısların el sallayarak yardım istediklerini, bu durumu gemi personeline söylediğini fakat geri dönen olmadığını bildirmiştir.
  Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı tarafından, o esnada Kadıköy açıklarında bulunan görevli Sahil Güvenlik Botuna bahse konu ihbar saat 20.22’de bildirilmiş, söz konusu bot olay mahalline intikale geçmiştir. Sahil Güvenlik Botu, ihbarda belirtilen bölgede ağır deniz hava şartlarına rağmen termal kamera, göz, radar ve dürbün ile yaptığı arama faaliyetinde yardım talebinde bulunan herhangi bir temasa rastlamamıştır. Büyükçekmece ve Gürpınar Polis Merkezleri aranarak herhangi bir kayıp şahıs ihbarı olup olmadığı sorulmuş, herhangi bir kayıp şahıs olmadığı bilgisi alınmıştır. İhbar konusu bölgede seyir yapan diğer teknelerden bilgi alınması kapsamında Türk Radyoya, çağrı yapması hususu talep edilmiştir. İhbarda belirtilen hususları destekleyici bir emare görülmemesi sebebiyle ve olumsuz deniz şartları da göz önüne alınarak gemi emniyetinin sağlanması maksadıyla söz konusu bot saat: 22.40’ta Yenikapı İDO İskelesine aborda olmuştur.
  18 Ağustos 2014 tarihinde saat 11.40’ta Kumburgaz Kamiloba mevkiinde beş gencin kayıp olduğu, şahısların deniz bisikleti ile denize açılmış olabileceklerine yönelik ihbarın Komutanlığımıza iletilmesini müteakip arama kurtarma faaliyetlerine başlanmıştır. 22 Ağustos 2014 tarihine kadar kayıp olduğu değerlendirilen gençlerin aranması maksadıyla yoğun bir şekilde Sahil Güvenlik Uçakları, Sahil Güvenlik Helikopterleri, Sahil Güvenlik Botları, Dalış Timleri ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait gemilerle Marmara Denizinin yaklaşık yarısını kapsayan bir sahada denizden, havadan ve sualtından arama kurtarma görevleri icra edilmiş olup arama kurtarma faaliyetleri halen devam etmektedir.
  Komutanlığımıza ALO-158 ihbar hattı ile yapılan ihbarların büyük çoğunluğunu asılsız ihbarlar teşkil etmesine rağmen Komutanlığımıza 17 Ağustos 2014 tarihinde saat 20.21’de yapılan ihbara olumsuz deniz şartlarına karşın müdahale edilmiş, yapılan aramada herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. 17 Ağustos 2014 tarihinde Komutanlığımıza ALO-158 ihbar hattı vasıtasıyla yapılan söz konusu ihbar haricinde herhangi bir kurum veya şahıstan bu konuyla ilgili başka bir ihbar yapılmamıştır”.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı