Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kumburgaz UFO’su gerçek değil

  Burak GEZEN- Ersan KÜÇÜKKURU/ÇANAKKALE, (DHA)
  09 Ekim 2008 - 16:38Son Güncelleme : 09 Ekim 2008 - 16:38

  ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Ulupınar Gözlemevi Müdürü Prof.Dr. Osman Demircan, Kumburgaz’da bir site bekçisinin çektiği ve UFO olduğu iddia edilen görüntüleri inceledikten sonra “Görüntüdekiler UFO değil.

  Ayrıca uzaylılar gelecek olsa bile bekçiyle değil, devlet adamlarıyla ve bilim adamlarıyla temas kurardı” diyerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.
  Büyükçekmece’ye bağlı Kumburgaz’da Yenikent Sitesi’nde bekçilik yapan Yalçın Yalman isimli vatandaşın çektiği ve UFO olduğu iddia edilen görüntülerin televizyonlarda yer alması ÇOMÜ Astrofizik Uzmanı Prof.Dr. Osman Demircan’ı harekete geçirdi. Görüntüleri inceleyen Ulupınar Gözlemevi Müdürü Prof.Dr. Osman Demircan, fulu olarak çekilmiş görüntüdeki cisimlerin UFO olmadığını belirterek, site bekçisi Yalçın Yalman’ı eleştirdi. “Bu arkadaş eğitimli olsa bu kadar çok uğraşmasına gerek yok. Sokak lambasını bile UFO görüntüsüne dönüştürmek mümkün. Kameranın netliğini bozduğunuzda zum yaparak fulu bir çekim ile cismi olduğundan farklı gösterebilir. İşte her cisim böyle UFO olarak ortaya konabiliyor” diyen Prof. Dr. Demircan, sık sık bu tür iddiaların ortaya atıldığını söyledi.

  Prof. Dr. Osman Demircan, “Gerçekten böyle bir şey olsa çok büyük bir flaş haber olacak. İşte bu yüzden olmasını istiyor insan içinden. Keşke olsa öyle bir şey. Dünya için çok önemli bir gelişme olur. Ama uzaydan birileri gelse herhalde planlı gelirler. Projeleri olur, devlet büyükleri ve bilimadamlarıyla önce iletişim kurarlar ve ne istedikleri anlaşılır. Böyle hemen bekçileri filan bulmazlar herhalde. Gelişleri çok daha farklı olur. Bazı bilimadamları dünya dışında bazı gezegenlerde yaşamın var olduğuna inanıyor. Ancak var olduklarına inanılan bu uzaylı misafirlerin dünyaya gelmeleri çok zayıf bir ihtimal.

  Çünkü uzayda mesafeler o kadar çok yüksek ki, ışık hızıyla bile gidilse milyonlarca yıl zaman alır. İşte bu nedenle yaşamın olası olduğu yerlerden buralara gelip gitmeyi bırakın, iletişim kurmak bile milyarda bir ihtimal. Şu anda bilim adamları, yaşamın olası olduğu yerlere sinyaller gönderiliyor. Ama o sinyallerden henüz anlamlı bir cevap alınmış değil. UFO anlamında bir şeyler yakalanmış değil. Onun için çekilen her ışıklı cismin gerçek anlamda UFO olup olmayacağını biliyoruz” diye konuştu.

  Kumburgaz’daki site bekçisi Yalçın Yalman ile birlikte basın toplantısı düzenleyen SİRİUS Uzay Bilimleri Merkezi Başkanı Haktan Akdoğan’ı da eleştiren Prof. Dr. Osman Demircan, “Ama bu merkez yasal bir dernek aslında. Başkanı, yönetim kurulu ve üyeleri var. Ama bu üyelerin isimlerini bulmak mümkün web sayfalarından. İsimlerini girip özgeçmişlerine baktığınızda bu insanların bu alanlarda uzman kişiler olmadığını ve eğitimlerinin yeterli olmadığını görebilirsiniz. Bir insanın çektiği görüntüleri hemen UFO olarak yorumlama çabası içindeler. Sansasyon yaratıp insanlığı yanlış yönlendiriyorlar. Eğer bir gün gerçekten uzaylılar ve UFO gelecek olursa bunu da yine bilim adamları kanıtlayıp gösterecek. Onlarla ilgili temel bilgileri bilim ortaya çıkaracak” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı