"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kumar tutkusu yüzünden evdeki eşyaları bile satıyor

Eşim kumar tutkusu yüzünden bize cehennem hayatı yaşatıyor. Para bulamayınca eşyaları bile satmaktan kaçınmıyor.

Güzin Abla, bir süre önce kumar tutkusuyla ilgili bir yazı yazmış ve okurlarınıza bazı öğütler vermiştiniz.
Benim eşim de bu tutku nedeniyle bize cehennem hayatı yaşatıyor. Eline ne geçerse kumara akıtıyor.
Ben çalışan bir kadınım, ama tek başıma evime ve çocuklara yetişemiyorum. Üstelik eşim benim paramı da kullanıyor, gerekirse çantamdan alıyor. Bazen de evdeki para edecek eşyaları satıyor. Ne yapacağımı bilemiyorum, lütfen bana yardım edin.
- Rumuz: Kumarbaz

Sevgili kızım, size benim düşüncelerimi yansıtan, bilinçli bir okurumun bu konudaki önerilerini iletmek isterim. İşte okurumun mektubu:
“Size Rio de Janeiro Üniversitesi’nin kumarbaz eşleri hakkındaki araştırmasını iletmek istiyorum. Sonuçlar kadın psikolojisi açısından son derece ilginç...
Bütün olumsuzluklara karşın kumarbazların evliliklerinin ortalama süresi 17 yıl olarak saptanmış.
Eğitimli kadınların uzunca süre eşlerinin kumar bağımlılığını anlamadıkları, daha sonra da çocuklarının hatırına evliliklerini sürdürdükleri, normalin çok üstünde tahammül eşiğine sahip oldukları anlaşılmış.
Yani bir kez daha kadınların ailelerini korumak uğruna olağanüstü gayret ettiklerini, hiçbir suçları olmadan sürüklendikleri ortamda canla başla mücadele ettiklerini görüyoruz.
Kumarbaz, uyuşturucu maddesi ‘para’ olan bir bağımlıdır. Beyni ve kişiliği kalıcı hasara uğramıştır. Zaten genellikle narsistik ve asosyal psikopat yapıdadırlar.
Birçoğu küçükken ebeveynini kaybetmiştir. En yakınlarına karşı dahi yalan söylemekten çekinmezler.
Kumarbazlar (ve eşleri) normal popülasyonun çok üstünde intihar oranlarına sahiptirler. Mutlaka tedavi görmeleri gerekir.
Kumarbazın oyuna devam etmesi, kendisine katlanan kişilere bağlıdır. Ona tahammül eden yakınları, aslında kötülük yapıp kumarbazın tedavi olmasını geciktirirler. Birlikte maddi-manevi yıkım yaşarlar.
Kumarbazların dayanıklılık, sabır düzeyi yüksek partnerler bulmakta usta oldukları bilinir.
Hayatında bir kumarbaz olan herkese tavsiye edilecek şey; her türlü maddi varlıklarını tedbir altına almaları, kumarbazı tedavi ettirmeleri, buna yanaşmıyorsa onu terk ederek tedaviye motive etmeleri, aksi halde vesayet altına aldırmaları ya da onlarla ilişkiyi kesmeleridir.
Tahammül ve sabır göstermek, sadece kumarbazla birlikte mahvolmaya yarar. Bu nedenle toplumun kumara karşı bilinçlendirilmesi konusunda uyarılarda bulunmanızı dilerim.”
Özlem P.

Önemsiz Biri’ni mutlaka okuyun

Genç şair-yazar Ercan Akarsu, “Önemsiz Biri” adlı son romanında günümüz gençliğini anlatmış.
“Umuda uyanmak” olarak da tanımlayabileceğim bu kitapta genç okurlarımın kendilerinden çok şey bulacaklarından eminim.
Buradan genç yazarımızı gönülden kutluyor, başarılar diliyorum.
Bir yandan da kitabı tüm genç okurlarıma tavsiye ediyorum.

X