Ege Haberleri

  Kum köpekbalığı sayısı arttı

  Mustafa SARIİPEK / MARMARİS, (DHA)
  01.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Marmaris’in Çamlı Köyü Boncuk Koyu’nda Sualtı Araştırmaları Derneği’nin (SAD) kum köpekbalıkları araştırmaları dördüncü yılını tamamladı.

  Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içersinde kalan Boncuk Koyu’nda su altına yerleştirilen dört video kamera ile köpekbalıklarının yaşamı gözlemlendi. Çalışmalara değişik zamanlarda 4 ile 20 SAD üyesi katıldı. Çalışma bölgesine, deniz kazasında hayatını kaybeden Denizel Biyolojik Çeşitlilik Araştırmaları ekip lideri Prof. Dr. Erdoğan Okuş’un adı verildi. Bilim kampına bu yıl haziran ayında İzmir, Ankara, İstanbul, Aydın’daki üniversitelerde öğrenim gören lisans öğrencileri ve öğretim üyeleri de katıldı. İncelemelerde alanın köpekbalıkları tarafından kullanılmaya devam ettiği belirlendi. Koyda, bu yıl yapılan 125 gözlemde ilk kez grup halinde gezen 13 kum köpekbalığına rastlandı.

  Bilinen tek üreme alanı

  Boncuk’un turizme açık bir koy olduğunu belirten SAD Yönetim Kurulu Başkanı Harun Güçlüsoy, "Koyun ancak ve ancak 20’de birinde inceleme ve çalışma devam ediyor. Bu da en fazla 0.2 kilometrekarelik alan. Burası hala Akdeniz’de bilinen tek üreme alanıdır. SAD dalgıçları tarafından yapılan temel araştırmalarda türün Boncuk Koyu’nu kullanım şekli ve gün içindeki kullanım periyodu hakkında veriler elde etmek oldu. İzleme çalışmaları daha geliştirilerek devam edecek. Kamera sistemi fazlalaştırılacak. Bu sayede hayvanlarla bire bir daha az iletişim olacağı için gözlem daha kolay olacak. Alanda gözlenen tek tehdit olması muhtemel etki ise Boncuk Koyu’nun denizden esen rüzgarlara açık olması nedeniyle teknelerden basılan pis su tanklarının koyu kirletmesi" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı