"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Külüstürleşiyoruz

GEÇEN akşam 18.30 civarında Oran yolundan Konya yoluna doğru oldukça yoğun trafikte arabamla ilerlerken TRT kavşağında ‘kırmızı ışık’ta durdum. Yeşil ışık yanıp ilerlediğimde kavşağı geçer geçmez yolun hemen sağında yeni açılmış hiçbir ikaz işareti bulunmayan oldukça derin çukura düştüm.

Bu yolu her gün kullandığımdan artık çukurları ezberledik, yolun bu bölümündeki çukur kesin yeniydi. Çukurdan çıkıp ilerlediğimde araçta bir anormallik olduğunu anlayıp iyice sağa yanaştım 4’lü ikaz sinyalleri yakıp durdum. Araçtan inip baktığımda sağ ön lastiğin yarıldığını, sağ arka lastiğin de büyükçe bombe yaptığını gördüm. Arkaya reflektör koyup akşamın o yoğun trafiğinde ön lastiği zorla değiştirdim. Benden sonra arkama kazazede 2 araç daha geldi. Onların da araçlarında lastik yarılması olmuştu. Arkadaki bey, 155’i aramasına rağmen 1 saat içinde gelen-giden olmadı. Yeni aldığım lastiklerin 2 adedinin heba olmasına mı, randevuma geciktiğime mi yanayım, kimi kime şikayet edeyim bilemiyorum.
Bir yol kazıldığında neden ikaz işareti konulmaz veya hemen neden tamir edilmez anlamak mümkün değil.
Kışa girdiğimiz şu günlerde bırakın sokakları ana arteller bile çukur içindedir. Yolların kışı böyle geçireceğinden kimsenin şüphesi olmasın. AB’nin ne idüğü belirsiz ödülünü veren zatların ülkelerinde de, bu işler bizdeki gibi oluyor, onun için Sayın Gökçek’i ödüllendirdiler galiba.
Selçuk DAMGACI-Çayyolu-Ümitköy

GÜNÜN SÖZÜ

“Kendi kendine yardım etmeyi bilmeyene, hiç kimse yardım etmez.”
(Johann Heinrich Pestalozzi)

Ağız diş sağlığı politikası oluşturulmalı

HER 22 Kasım’ı da içine alan hafta ‘Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası’, 22 Kasım ise ‘Dişhekimliği Günü’ olarak kutluyoruz.
Bu yıl muayenehanelerin kamu sağlık sistemi içinde önemli bir yer kazandığı,  toplum sağlığı yönünden de önemli dönüşümlerin kutlandığı bir 22 Kasım’ı kutlamayı beklerken, ne yazık ki çalışmalarımızın boşa gittiği siyasi iktidarca verilen sözlerin tutulmadığı bir yılı geride bırakmış bulunuyoruz.
Popülist sağlık politikaları yerine toplumun ağız ve diş sağlığında iyileşmeler sağlayacak ve akılcı politikaların daha fazla gecikmeden yaşama geçirileceği 22 Kasım’ları kutlamak istiyoruz.
Ağız-diş sağlığı genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır. Toplumumuzun ağız ve diş sağlığı sorunları, önemli bir sağlık sorunudur ve yalnız başına kamu sağlık kuruluşları tarafından karşılanması mümkün değildir.
Uygulanan yanlış politikaların en belirgin sonucu; ülkemizin ağız-diş sağlığı göstergelerinin gelişmiş ülkelerin çok gerisinde olmasıdır.
Halkımız, vergi ve sağlık primi ödeyerek sağlık güvencesine sahip olsa da, kamunun yanlış düzenlemelerinin neden olduğu yetersiz hizmete mahkûm edilmekte, bu da hastalıkların artmasına ve uzun erimli olarak tedavi maliyetinin yükselmesine neden olmaktadır.
Bu amaçla eldeki tüm imkânlar verimli bir şekilde kullanılmalı, kamunun sağlık alanındaki belirleyiciliği devam etmelidir. Denetim ve koruyucu hekimliğe dayalı hizmet üretiminde kamu kaynaklarından yararlanılmalı ancak, muayenehaneler atıl yatırım olmaktan kurtarılmalıdır. Dişhekimliği mesleğini yakından ilgilendiren hizmet alımı, uzmanlık, Türk Dişhekimleri Birliği Asgari Muayene ve Ücret Tarifesi, özlük hakları, yeni dişhekimliği fakültelerinin açılması vb konularda 24 bin dişhekimini, onların örgütlü gücü Dişhekimleri Odalarını ve Türk Dişhekimleri Birliği`ni görmezden gelmeye devam eden Hükümeti, Anayasa ve yasaların meslek örgütümüze verdiği yetki ve sorumlulukları tanımaya çağırıyoruz.
Prof.Dr. Murat AKKAYA-Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı

Başkentgaz’a teşekkür

Gölbaşı TOKİ konutlarına taşınmamıza rağmen doğalgazlarımızı hala yanmıyor. Doğalgazın yanmaması ile ilgili yaptığımız görüşmelerde müteahhit firmalar sorumluluğu Başkentgaz’ın üzerine atıyordu. Başkentgaz Genel Müdürlüğü’nden köşeniz aracılığıyla yapılan açıklama ile gerçekler ortaya çıkmıştır. Kimlerin ihmalinin olduğu anlaşılmıştır.
Tasin KESKİN 

 

X