"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Külüstür turizmcilere dikkat

TÜRK turizmi açısından yaşadığım bir durumu aktarmak istiyorum.

Şeker Bayramı öncesinde tatil sürecini değerlendirmek için Marmaris’e gitmeye niyetlendim. Birçok oteli aradım ancak boş yer yoktu. tatilizi.com isimli sitesi aracılığıyla İçmeler, Lidya Otel’de yer buldum. Sevindim; burası Marmaris’in en eski otellerinden biridir. Kredi kartı numaramı verip dört günlük rezervasyon yaptırdım. Kişi başı 98 liraydı ve benim kredi kartımdan dört günlük ücret peşin tahsil edildi. 30 Ağustos günü Marmaris’e gittiğimde ilk şokla karşılaştım, bana satılan oda bilinen Lidya Otel değil, Armutalan’da üç katlı küçük bir motel sayılabilecek yerdi; küçük bir havuzu vardı. Sular akmıyordu; kahvaltıya geçin arıza giderilir denildi. Salonu geçtiğimizde bir şok daha yaşadım. Açık büfe sözü olmasına karşın, toplam beş ürün ardı. Ekmek, su, çay yok; içecek hiçbir şey olmadığı gibi garson da yoktu. Yakaladığım garsona benzer bir kişiyi sorgulayınca “Ben bilmiyorum, müdüre sorun” dedi. Levent isimli genç bir arkadaşa “Bu nasıl iştir?” dedim. “Biz buranın işletmesini yeni aldık, malum para sıkıntısı herşey zamanla düzelecek” dedi. Otel baştan aşağıya dökülüyordu. Benim internet üzerinden gördüğüm resimlerdeki otel burası değildi. “Ben bu otelde kalmam” dedim. “Siz bilirsiniz” dediler. Ödediğim parayı istedim, “Biz seyahat acentasına yazarız, orayla görüşün” dediler. Otelden çıkarak başka bir yer buldum.
Bayram tatili nedeniyle Giga Turizm organizasyon şirketine ulaşamadım. Bayram sonrasından itibaren neredeyse hergün aradım. Her gün telefonu çıkan görevli değişti ancak cevap değişmedi.
“Paranızı ödedik, ödüyoruz.”
Bu yalanla tam bir ay geçti.
Ben öyle ya da böyle bir başka yer buldum kısa da olsa tatilimi yaptım.
Ancak önümüzde kurban bayramı var; geç de olsa kamuoyunun bilmesini istiyorum; sakın benim gibi aldanmayın.
Faruk MANGIRCI-Gazeteci

Hacı Bayram camii ve ötesi

Hacı Bayram Camii’yi görmeye gittim. Bazı yenilikler yapılmış. Örneğin; bitişikteki yıkılmaya yüz tutan Augustus mabedi çelik konstrüksiyonla ve cam duvarla korumaya alınmış, camii içi, çevresi ve tuvaletleri iyi malzemeler kullanılarak elden geçmiş, fıskiyeler vs yapılmış. Ayrıca eski Ankara Evleri de restore edilerek göze hoş görünür hale getirilmiş. Buraya kadar her şey iyi. Ancak, birkaç özensiz kebapçı dışında yorgunluk giderilecek, çay-kahve içilecek ne bir cafe var, ne de bir gölgelik... Ayrıca, otopark alanı diye ayrılmış toprak mahalle araları çöplük görünümünde. Bunca turistik, güzel şeyleri yaparken önemli eksiklikleri görmezden gelmek acaba bizim kültürümüzde mi var?  m Nejat MORAL

KISA... KISA...

- CUMHURİYET Kültür Merkezi’nde yapılacak İsmail Gümüş ‘Gümüşce Söyleşiler’ söyleşi ve imza günü bugün 14.00’de. (Ahmet Rasim Sokak No:14 Çankaya)

X