« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kulüpler Birliği'nden fair-play çağrısı

Kulüpler Birliği Vakfı olağan toplantısı dün Mecidiyeköy’de gerçekleştirildi.

Adem KABAYEL
SON GÜNCELLEME

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’in de katıldığı toplantıya 4 büyük  kulüp başkanlık düzeyinde temsil edilmezken, Fenerbahçe adına katılacağı belirtilen başkan yardımcısı Abdullah Kiğılı ise federasyonun iftarına katılacağından toplantıya gelmedi.

"PIRIL PIRIL BİR LİG İSTİYORUZ"

Trabzonspor, Kayserispor ve Gaziantepspor ise toplantıya katılmadılar. G.Saray adına Spor AŞ Genel Müdürü Lütfi Arıboğan ile Beşiktaş Kulübü’nde Ahmet Çebi katıldı. ;

ANAHTAR KELİME FAİR-PLAY

Toplantı sonunda bir açıklama yapan Antalyaspor Başkanı ve Kulüpler Birliği Başkan Yardımcısı Hasan Akıncıoğlu şöyle konuştu;

 “Süper Lig Kulüpler Birliği olarak 2011-12 sezon öncesindeki son toplantıyı yaptık. Bugün yaptığımız toplantıda sayın Türkiye Fubol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören de iştirak etti. Dün Kulüpler Birliği İcra Kurulu bir dizi temaslarda bulundu. Meclis Başkanı’nı, Spor Bakanı’nı ve RTÜK Başkanı’nı Spor Toto Genel Müdürü’nü ziyaret ettik. Ankara’da yaptığıımız temaslarda yeni başlayacak liglerle ilgili fikir alışverişinde bulunduk.  Bu konuda özellikle spor medyasının fair play ruhuna destek vermesini istiyoruz.

Önümüzdeki sezon tüm medyanın futbolun daha ileriye gitmesi için futbol ailesinin en önemli fertleri olarak hepimize destek versinler bu bağlamda kulüplerin birbirleriyel olan rekabetinde farklılığından kaynaklanan birçok konunu speküle edilmemesini kavgayı teşvik edici fair play aleyhine yayınlar yapımmaması için hassasiyeti istiram ediyoruz. Aksi takdirde kanun ve mevzutatlar gereiği RTÜK gerekli işlemleri yapacak. Özellikle basınımıza çok görev düşüyor. Diğer taraftan Ankara’da yapılan temaslarda Türk futbolunun daha iyi yerlere gitmesi için gerekli destek arayışında bulunduk.

Spor Bakanı, Meclis, Spor Toto Genel Müdürü’ne bize destek vereceklerine bizim konularla ilgili anlayış için şükranlarımızı sunuyoruz. Yeni liglerin başlayacağı şu günlerde ayrımcılık kurumsal menafaatler popülistlik gibi uzak  gerçek sorumluluklarımızı Türk futbolunun daha iyi yerlere gelmesi için elimizden gayreti gösterilmesi konusunda prensip kararı aldık. Ayrıca sayın TFF Başkanımız da yaptığımız temaslarda önümüzdeki sezon daha iyi bir lig olması Türk futbolunun daha iyi yerlere gelmesi için elimizden gelen fedakarlığı gösterecğimiz konusunda başkanımız da her türlü desteğe vereceği konusunda fikir alışverişinde bulunduk.

Önümüzdeki szeon statlarımızda Süper Lig tüm lig maçlarında tüm spor ailesini seyircileri taraftarları ön yargımız barışçı sporun güzelliklerini içlerine sindirilebilecek şekilde bizlerle olmalarını arzu ediyoruz.Türk futbolunun daha iyi yerlere gitmesi içi birlik beraberliği e ihtiyaç var. Fair play anahtar kelime detaylı görüşme yaptık.  Son günlerde medyada büyük kulüplerimizle ilgili olarak çıkan bazı beyanatlarını üzüntüyle karşıladık.

Türk futbolu artık bunları hak etmiyor. Futbolumuzun daha ileriye gitmesi için daha sorumlu davranmalıyız. Diğer taraftan Anadolu Kulüpler Birliği Başkanları olarak önümüzdeki sezon tek bir prim sistemi uygulanmasıyla ilgili anlaşmaya vardık. Bayram ile başlayacak Süper Lig’in tüm futbol camisaına hayırlı olmasını diliyorum. Futbolun güzelliklerinin ve statlarımızda Fair play’in hakim olduğu birlik temenni ediyorum.

Süper Lig Kulüpler Birliği olarak 4 büyük kulübümüzün başkanlarının bu toplantılar katılmamasından dolayı rahatsızlığımız var. Bu kulüp Başkanlarıyla ilgili temaslarımız olacak. TFF’nin önemli bir yemeği var. Kulüpler Birliği Başkanları olarak hepimiz katılacağız. Kulüplerin kişilerin kurumların farklılıklarının olması en doğal sonuç. Ancak bunlarla ayrılıklarla farklılıklarla yola çıkarak birbirimizi yıpratarak Türk futbolunun aleyhine işliyor. Daha geriye götüren durum ortaya çıkarıyor. Bunlardan uzak durulması ortak müşterek menfaat olan Türk futbolunun daha iyi yerlere gelmesi için kararlaştırdık. Aziz Yıldırım ve havuz konusu toplantımızda gündeme gelmedi.”
 

 


Bunları da Beğenebilirsiniz