Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kulüp başkanına “yük olmaktan” kurtuldular

Bölgesel Amatör Lig 2. Grup'ta mücadelesini sürdüren ve maddi sıkıntı yaşadığı için 3 yıldır kulüp başkanı Bayram İlhan'ın evinde misafir ettiği Yeni Şırnakspor'un futbolcuları, Vali Vahdettin Özkan tarafından bir otele yerleştirildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Valiliğin sahip çıkmasıyla birlikte kulüp başkanına “yük olmaktan” kurtulan yeşil-siyahlı takımın futbolcuları, kendilerine tahsis edilen otelde kalmanın konforu ile ligin ikinci yarısında oynanacak maçlar için hazırlıklarını karla kaplı Şırnak Şehir Stadı'nda sürdürüyor.

Sadece maddi sıkıntılarla değil, çetin kış koşulları ile de mücadele eden ekip, eksi 5 ile eksi 10 derece arasında değişen soğuk hava şartlarında antrenman yapıyor.

Ligde 18 puan ile 5'inci sırada yer almayı başaran Yeni Şırnakspor'lu futbolcuların hedefi, sezonun ikinci yarısında oynanacak toplam 10 maçtan kendi evlerinde karşılaşacakları 4 maçı galibiyetle sonuçlandırarak, ligdeki iddialarını sürdürmek.

Kulüp başkanı Bayram İlhan, yaptığı açıklamada, hedefinin kulüp binası ve tesisi bulunmayan, maddi sıkıntıları süren takımı tüm imkansızlıklara rağmen Spor Toto 3. Lig'e yükseltmek olduğunu söyledi.

"Yeni Şırnakspor kentin gururu olacak”

Profesyonel lige yükselme hedefleri doğrultusunda sezonun ikinci yarısındaki maçlara sıkı bir şekilde hazırlandıklarını ifade eden İlhan, takımın moral ve motivasyonunun yüksek olduğunu bildirdi.

Bayram İlhan, bir aydan bu yana Şırnak Valisi Vahdettin Özkan'ın desteğiyle 12 futbolcunun otele yerleştirildiğini belirterek, şöyle konuştu: “1997-1998 sezonunda Şırnakspor 3. Lig'e yükselmişti. O dönem yaşanan çeşitli sorunlar nedeniyle takım küme düştü. Uzun bir süre kenti temsil eden bir takım kurulamadı. Şu anda da takımın hocalığını yapan Fehmi Kalender ile 2009 yılında Şenobaspor'da mücadelemizi sürdürmeye başladık. Geçen yıl takımın ismini 'Yeni Şırnakspor' olarak değiştirdik. 3 yıldan bu yana kulüp başkanı olarak görev yapıyorum. Şu an maddi sıkıntılar yaşasak da ailemin gösterdiği ilgiyle takımı 5'inci sıraya taşıdık. Bir ay öncesine kadar futbolcuları 3 yıldır evimde misafir ettim. Yemeklerini annem kendi elleriyle hazırladı. Bu süreç içerisinde futbolcularla bir aile gibi olduk. Bizi ayakta tutan da bu oldu. Şırnak Valisi Vahdettin Özkan'ın ilgisi ve desteğiyle bir aydan bu yana otele yerleştirildiler. Takım artık otelde kalmanın konforu ile ligdeki maçlara hazırlanıyor. Konaklama sorunu çözülen futbolcular, bir aydır otelde sıcak bir ortamda kalıyor. Yeme içme soruna da valimizin gereken desteği ve ilgiyi göstereceğini düşünüyorum. Şu an hedefimiz Spor Toto 3. Lig'e yükselmek. Yeni Şırnakspor, kentin gururu olacak. Bu konuda gereken taraftar desteğine sahip bir takımız. Her maçta 14-50 yaş grubu yaklaşık 5 bin taraftarımız bizi yalnız bırakmıyor. Şırnak halkı spora bu kadar aç iken, başarı niye gelmesin? Gereken destek verildiği taktirde Spor Toto 3. Lig'e yükseleceğimizden kuşkumuz yok.”

“Futbolcularımızı üniversiteye yönlendiriyoruz”

İlhan, futbolcuların eğitimlerini tamamlamalarını da kendilerine adeta misyon edindiklerini vurgulayarak, bu kapsamda ücretsiz dershaneye gönderdikleri 6 futbolcunun geçen yıl üniversite sınavını kazandığını anımsattı.
6 futbolcudan 2'sinin Sakarya, 4'ünün de Hatay'daki Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında eğitimlerini sürdürdüklerini ifade eden Bayram İlhan, bu yıl da hedeflerinin en az 8 futbolcuyu üniversiteli yapmak olduğunu belirtti.
Kent için önemli bir simge olarak gördükleri Yeni Şırnakspor'da futbolculardan teknik hocaya kadar herkesin ücret ve prim almaksızın takıma gönül veren mücadelesini sürdürdüğünü dile getiren İlhan, “Biz ahlaklı ve eğitimli futbolcular yetiştirmeyi misyon edindik. Takımımızla gurur duyuyoruz. Futbolcularımızın bir çoğu Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'nun farklı illerinden fedakarlık yaparak buraya geldiler. Onlara sahip çıkmak bizim ve Şırnak'ın görevidir” dedi.

Kadroda, bölgedeki gençler tercih ediliyor

Antrenör Fehmi Kalender de Diyarbakır'da yaşadığını, ancak 1996 yılından bu yana Şırnak'ta çeşitli takımlarda hocalık yaptığını söyledi.

Şırnakspor'un 3. lige yükseldiği dönemlerde kadroda bekledikleri yeri bulamayan Şırnaklı genç futbolcuların kulüp başkanı İlhan ile biraya gelerek kurdukları Şenobaspor sürecinden bu yana takımda gönüllü olarak hocalık yaptığını ifade eden Kalender, bunun için Diyarbakır'dan her hafta sonu Şırnak'a gelerek takımı çalıştırdığını belirtti.

Fehmi Kalender, amaçlarının bölgedeki gençlerle yola devam etmek olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi: “Bu bölgenin iklim şartlarına alışık olmayan futbolcular, zorluk yaşıyor. Bu nedenle kadrodaki futbolcularımızı Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu illerinden seçiyoruz. Takıma menajer aracılığıyla da futbolcu almadık, almıyoruz. Yeni transfer yapmadık. 27 yaşında, Türkiye'nin en genç kulüp başkanı ve onunla aynı dönemde profesyonel takımda top koşturan benim yetiştirdiğim futbolcuların da yer aldığı bir takımız. Yokluklar içerisinde başarılı olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Takımda herkes üzerine düşen görevi yerine getiriyor. 19-40 yaş grubunda Kahramanmaraş, Diyarbakır, Şırnak ve Silopi ilçesi ile Hakkari'nin Yüksekova ilçesinden gelen futbolcularımızla yolumuza devam ediyoruz. Emsal takımlarda oynayan futbolculara maaş ödenirken, bizde futbolcular fedakarca ücret ve prim almadan mücadele ediyor. Kendi evimizde oynayacağımız maçlarda galibiyet elde etmemiz şart. Alternatifimiz yok. Alamadığımız veya berabere kaldığımız durumda dezavantaja geçeriz. İkinci yarıdaki 10 maçtan 4'ü kendi sahamızda oynanacak. Kendi sahamızdaki maçlarda galibiyet elde edelim ki iddiamız devam etsin.”

Futbolculardan 19 yaşındaki Barış Balık, iki yıldır Yeni Şırnakspor'da forma giydiğini belirterek, Şırnak'ı temsil etmekten gurur duyduğunu söyledi.

Antrenörlerinin kendilerine şans tanıdığını, kendilerinin de bu fırsatı iyi değerlendirmeye çalıştıklarını ifade eden Balık, “Hocamız biz gençlerle özel olarak ilgileniyor. Eğitimimizi bile bizden önce düşünen bu takımda yer almak bizim için şans. Şırnak Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü'nde okuyorum. Bu yıl kulübün de desteği ile yeniden sınava girerek, alanımla ilgili 4 yıllık bir fakültede okumak için şansımı deneyeceğim. Tüm sıkıntılara rağmen kulübümüzün bize gösterdiği desteğe layık olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz