ANKARA HABERLERİ

Kültürel mirasa modern rötuşlar

Hürriyet Haber
26 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 25 Aralık 2009 - 21:17

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın, somut olmayan kültürel mirasın öngörülen çalışmalarla değerlendirilerek, modernize edilip yeni eserler olarak kamuoyunun gündemine getirilebileceğini belirtiyor.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

Soru: Çok sayıda el sanatının kaybolduğunu ve sanatçıların işlerini terk ettiğini biliyoruz. Turizmin bu konuda herhangi bir çözüm geliştirebileceğini düşünüyor musunuz?  
Levent SEYHAN
Yanıt: Yayla Turizmi toplantısı nedeni ile Trabzon’da bulunduğumuz sırada unutulmuş bir sanat olan Kazaziye’yi günümüze taşıyan ustalarımızdan Sayın Seyhan’ı tanıma fırsatı bulduk. Kendisi Kültürel Miras taşıyıcısı adaylarından olan değerli sanatçımızla yaptığımız sohbeti sizlerle de paylaşmış oluyoruz.
Özellikle son yıllarda, somut olmayan kültürel mirasın öngörülen çalışmalarla değerlendirilerek, modernize edilip yeni eserler olarak kamuoyunun gündemine getirilebileceğini düşünüyorum.
Bugüne kadar somut kültürel miras olarak korunan doğa, mimari eserler ve benzeri fiziki varlıkların kullanılması, yeni deyimiyle değer kazandırıcı işlevlere kavuşturulması amacıyla dünya çapında, somut olmayan kültürel miras çalışmaları hızla devam etmektedir.
Meddah ve Mevlana’dan sonra Karagöz’ün de tescil ettirilmesiyle birlikte, ülkemizin bu listeye eklettiği varlıkların sayısı dörde ulaşmıştır.
Değerlendirilme oranları dünyada yetkili organlarca da izlenmekte olan bu varlıkların sıkça sergilenmesi ülkenin varlığına dahil edilebilmesi açısından zorunludur.
Dünya bizi sanatımız, geçmişimiz ve 10 bin yıllık uygarlık kalıntılarının değerlendirildiği etkinliklerle tanımayı bekliyor.
Avrupa Kültür Başkentleri Projesi bu konuda başlangıçtır. Avrupa’nın bu anlamda yüksek yatırım bedelleri ile değerlendirip dünya kültür gezginlerinin beğenisine sunduğu kültür ve sanat varlıkları ile ilgili çalışmalar geleceğin nema bırakan turizm tercihlerini de etkileyecek bir şekilde sürmektedir.
Ayrıca, aynı projede geleneksel sanatların devamını sağlayacak olan önlemler de yer almaktadır. Bu kapsamda temsilcileri tükenmekte olan geleneksel el sanatlarıyla uğraşanların somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı olarak özel kaynaklardan desteklenmesine yönelik çalışmalar da yer almaktadır.   
Mesela, bugün kullanılmayan keçe, koşum takımları ve benzeri el sanatlarını imal eden bir sanatçının bu becerisinin hatıra eşya olabilecek yeni ürünler şekline dönüştürülmesi; kahve kültürü, cam eşya yapımının birer gösteri unsuru olarak fuarlarda, çeşitli etkinliklerde, sergilerde gösteri amacıyla kullanılması mümkündür.
Dünya turizm Örgütü’nün 2010 yılından itibaren “Turizmde Öze Dönüş Başlayacak” sloganıyla turizmcilere verdiği mesaj, tatilcilerin gittikleri yerlerde kültür ve doğaya daha çok zaman ayıracağı ve bu imkânların sunulduğu yöreleri seçeceği yönünde bir işarettir.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tanıtımda kültürel miras motiflerinin kullanılmasını içeren yeni projeyi, ziyaretçilerin bu eserleri yerinde görmeleri açısından da tamamlayıcı olması nedeniyle. TÜROFED olarak destekliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay’ı da bakanlığın duvarındaki rölyeflerin tamamlayıcısı olan bu teşebbüsü nedeni ile kutluyoruz.
İnsanların okuduklarını gördükleri ile doğrulamak ihtiyacını da dikkate alırsak Anadolu’nun dünya kültürünün merkezi olduğunu gösterecek etkinliklere, turizmin yöreye olan katkılarını artıracak projelere olan ihtiyacımız daha da iyi anlaşılacaktır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kültürel mirasa modern rötuşlar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı