İK/Yeni Ekonomi Haberleri

İK YENİ EKONOMİ

  Kültürel çeşitliliğe en açık ülkeler

  Hürriyet Haber
  04 Ekim 2015 - 01:25Son Güncelleme : 09 Haziran 2017 - 09:58

  İşe alım ve insan kaynakları alanında hizmet veren Randstad’ın 34 ülkede yaptığı ankete göre pek çok uzman farklı ekiplerin daha iyi performans verdiğini ve daha fazla çalışan bağlılığı yarattığını ileri sürüyor. Ancak, çalışanlar arasında farklı etnik köken, yaş, cinsiyet, dini inanç ve cinsel yönelim söz konusu olduğunda kabullenmenin aynı doğrultuda yüksek olmadığı da görülüyor.

  Anketini yanıtlayanların yüzde 87’si işyerinde çeşitliliğe önem verirken, Türkiye’de bu oranın yüzde 82 olduğu görülüyor. Ankete göre kültürel çeşitlilik konusunda en açık görüşlüler Kanada, Danimarka ve Norveç’te. Şili, Polonya, Slovakya, Portekiz, Türkiye, Japonya ve Brezilya ise küresel ortalamanın oldukça altında yer alıyor.

  En çok ayrımcılık yaşta
  Ankete katılanlar aynı zamanda işyerinde ayrımcılık yapıldığını da belirtiyor. Ortaya çıkan rakamlar, sosyal kabul açısından gidilecek daha çok yol olduğunu ortaya koyuyor. Küresel olarak çalışanlar, yaş (yüzde 26), cinsiyet (yüzde 21), ırk (yüzde 17), din (yüzde 16) ve cinsel yönelim (yüzde 15) açılarından ayrımcılığa uğruyor.
  Ayrımcılığın her açısından görülen en düşük oran Lüksemburg ve Slovakya’da.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı