Kültür zengini Eskişehir

Kemal ATLAN / ESKİŞEHİR,(DHA)
12.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.06.2013 - 22:12

Eskişehir’in kültürel zenginlikleriyle Anadolu’nun en önemli illerinden biri olduğunu dile getiren Vali Güngör Azim Tuna, “Eskişehir, çok farklı coğrafyalardan insanların bir araya gelerek bir kültür zenginliğine sebebiyet verdiği, buluştuğu, kaynaştığı bir şehir” dedi.

VALİ Güngör Azim Tuna, Eskişehir’in, renkli kültürü, üniversiteleri, gelişmiş sanayisi ile Anadolu’nun gözbebeği olduğunu söyledi. Çanakkale Valiliği’nden Eskişehir Valiliği görevine atanan Vali Güngör Azim Tuna, Eskişehir’in bugün geldiği konumla ve geleceğe yönelik sunduğu imkan ve fırsatlarla daha da ileride olacak bir şehir olduğunu söyledi. Tuna, “Eskişehir, çok farklı coğrafyalardan insanların bir araya gelerek bir kültür zenginliğine sebebiyet verdiği, buluştuğu, kaynaştığı bir şehir.  Barışın, huzurun ve hoşgörünün egemen olduğu bir coğrafyaya vali olarak gelip görev yapmak bizim için büyük bir onur ve gururdur” diye konuştu.

GÖREV YAPMAK GURUR VERİCİ/images/100/0x0/55eae3c0f018fbb8f89d3a6d

Eskişehir’in hem Osmanlı İmparatorluğunun temellerinin atıldığı dönemde, hem de Atatürk önderliğindeki Kurtuluş Savaşında var olma yok olma mücadelesi verildiği zamanlarda çok önemli bir coğrafyada yer aldığını hatırlatan Vali Tuna, “Cumhuriyetimizin kurulduğu, şekillendiği topraklar. O yüzden de burada görev yapmak bizim için ayrıca bir gurur ve iftihar vesilesidir” dedi.

Kültür başkenti

Yetişmiş insan gücü, gelişmiş sanayisi ve ticareti, coğrafi konumu, ulaşım imkanları, renkli kültürü, genç nüfusu ve ilim irfan yuvası üniversiteleri ile Eskişehir’in Anadolu’nun gözbebeği olduğunu ifade eden Güngör Azim Tuna şunları kaydetti: “Eskişehir 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti. Bu da bizim için çok önemli bir fırsat. Kardeş milletlerle daha çok kaynaşacağımız, onların lokomotif gücü olarak birlik beraberlik ve girişimcilik ruhu ile daha yüksek hedeflere yol alabileceğimiz bir süreçten geçiyoruz. Yüzlerce kültür sanat etkinliği ve binlerce misafire ev sahipliği yapacağız. Türk Dünyası Eskişehir’de kucaklaşıyor ve bu yılın geri kalan döneminde de, belki önümüzdeki yıla sarkacak şekilde hep birlikte, Eskişehir halkıyla birlikte yapacağımız etkinliklerle ve yapısal projelerle bu yılı en iyi şekilde değerlendirip akabinde de Eskişehir’e bir şeyler kazandırmayı hedefliyoruz. Biz insanımızı seviyoruz ve birbirimizi sevdiğimiz sürece de eminim ki işler daha kolay olacaktır. Yunus Emre ‘Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz’ diyor. Bin yıl sonra da bu geçerli olacak. Her şeyin başı sevgi. Biz insanımızı seviyoruz ve ona hizmet için elimizden geleni arkadaşlarımızla birlikte Eskişehir’de yapmaya çalışacağız. Türk Dünyası Kültür Başkenti konusunda da Eskişehir’i daha fazla heyecanlı olmaya davet ediyoruz.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı