Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kültür Vadisi için 25 milyon dolar

  Hürriyet Haber
  20 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 20 Eylül 2000 - 00:01

  Zeytinburnu'nda çeşitli dinlere ait mezarlıkları, mabetleri ve tarihi yapıları kapsayan Kültür Vadisi projesinin sorumlusu Turgut Cansever. Proje ilçeyi tarihi zenginliğiyle tanıtmayı hedefliyor.

  Topkapı surlarından başlayıp Zeytinburnu'ndaki tarihi ve doğal güzellikleri içine alan Zeytinburnu Kültür Vadisi'nin proje çalışması tamamlandı. Projeyi Zeytinburnu Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi yürütüyor.

  Kültür Vadisi projesi ilçedeki, çeşitli dinlere ait mezarlıkları, mabedleri, ziyaret yerlerini ve ilçeyi çevreleyen tarihi yapıları kapsıyor. Proje, ilçenin ekonomik ve kültürel yapısını ön plana çıkartarak, bir kültür ve turizm merkezi yapmayı hedefliyor.

  Sorumlu Turgut Cansever

  Kültür Vadisi projesi sadece Zeytinburnu'nu ilgilendirmiyor. Başkan'ın verdiği bilgiye göre projenin en önemli ayağı Topkapı merkezinde yapılan şehir düzenlemesi ve burada kurulacak açıkhava müzesi. Projenin startının Topkapı'da yapılan değişikliklerle verildiğini söyleyen Aydın, ‘‘Kültür Vadisi'nde 24 saat aktivite olsun istiyoruz. Denizden, sahilden ve tarihi mekanlardan en iyi şekilde yararlanabilmenin hesabını yapıyoruz’’ diyor.

  Proje Zeytinburnu'nun yüzde 25'ini kapsıyor. Projeye en büyük katkıyı Büyükşehir Belediyesi yapıyor. İmar planlarında projeye uygun tadilatlar yapılıyor.

  Ana projenin sorumlusu şehir bilimcisi Turgut Cansever. Projenin, Topkapı'dan Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi'ne kadar olan bölümü 2001'de, sahil ve Kazlıçeşme'yi içine alan bölümünün ise ikinci yılda bitirilmesi hedefleniyor. Projenin 25 milyon dolara malolması planlanıyor.

  Çok kültürlü ilçe

  Belediye Başkanı Murat Aydın, ‘‘Buradaki potansiyelden Zeytinburnu'nda oturanların ve İstanbullulların haberi yok’’ diyor. ‘‘Zeytinburnu Kudüs'ten sonra birçok dini buluşturan ikinci kent. İslam ve Hıristiyan Ortodoks kültürlerinin önemli şahsiyetlerinin mezarları ilçemizde. Sahildeki ticari ve turistik potansiyeli bu projeyle harekete geçirmek, insanları iki, üç binyıl öncesine götürmek ve tarihin içinde gezdirmek istiyoruz. Zeytinburnu, Bisans ve Osmanlı kültürlerine beşiklik yapmış bir kent. Bu kültürler arasında irtibat kurmak ve mukayese imkanı vermek istiyoruz.’’

  Zeytinburnu, 800 ilçe arasında ekonomik zenginlik sıralamasında 17. sırada. İlçede sadece 600'e yakın deri show-room bulunuyor. Deri ticareti 2 milyar dolarlık bir hacme sahip. Ancak Murat Aydın, ilçenin bu gelirden yararlanamadığını, Kültür Vadisi projesiyle Zeytinburnu'nu cazibe merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini söylüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı