Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
05 Eylül 2015 Cumartesi 04:12


 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Kültür Sanat > Tüm Kültür Sanat Haberleri

Sadun Boro'nun Kısmet’i müzede

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
DHA 2 Temmuz 2010
Sadun Boro'nun Kısmet’i müzede
Dünyayı dolaşan ilk Türk denizcisi olan Sadun Boro 1964 yılında yaptırdığı ‘Kısmet’ adlı teknesini İstanbul’daki Rahmi Koç Müzesi’ne bağışladı. TIR'la İstanbul’a götürülecek ‘Kısmet'e son kez binerek onunla vedalaşan Sadun Boro duygulu anlar yaşadı. Boro, “46 yıldır kaplumbağa benzeri yaşadığım ‘Kısmet’ten ayrılmak çok zor. Dünyanın en uzak köşelerinde fırtınaları, kasırgaları, dünyanın en güzel koylarını birlikte gezdiğimiz ‘Kısmet’ bundan böyle müzede, geleceğin denizcilerine rehber olacak” dedi.

SADUN BORO KISMET'LE BÖYLE VEDALAŞTI

Dünyayı dolaşan ilk Türk denizcisi olma unvanına sahip 82 yaşındaki Sadun Boro, 1964 yılında İstanbul Salacak’ta yaptırıp denize indirdiği 10.30 metre boyunda 3.20 metre eninde, tek kamaralı çift direkli ‘Kısmet’ adlı teknesini İstanbul’daki Rahmi Koç Müzesi’ne bağışladı. Alman asıllı eşi Oda Boro ve kedisi Miço'yla dünya denizlerini dolaşan Boro, 6 ay önce İçmeler Yat Lift Tersanesi’nde karaya çektiği ‘Kısmet'le vedalaştı. ‘Kısmet'e vedadan önce konuşan Boro, “Kısmet’ isimli teknem, eşim Oda ve kedim Miço'yla dünya turları yaptık, yaklaşık 150 bin mil deniz mili katettik. 46 yıldır kaplumbağa benzeri yaşadığım ‘Kısmet’ten ayrılmak çok zor. Dünyanın en uzak köşelerinde fırtınaları, kasırgaları, dünyanın en güzel koylarını birlikte gezdiğimiz ‘Kısmet’ bundan böyle müzede, geleceğin denizcilerine rehber olacak. ‘Kısmet'i hiçbir maddi karşılık beklemeden bağışladım. Bundan böyle yaşamımı, bu yıl satın aldığım ‘Sonbahar’ isimli katamaran teknede sürdüreceğim” diye konuştu.

SADUN BORO KİMDİR

Dünyayı dolaşan ilk Türk denizcisi olan Sadun Boro, 1928’de İstanbul’da doğdu. Caddebostan kıyılarında büyüdü ve denizciliğe sandalla başladı. Galatasaray Lisesi’nde okudu. 1948’de İngiltere’ye giderek tekstil üzerine eğitim gördü. İngiltere’deki eğitimi sırasında, 1952’de, bir İngiliz ile Ling adlı 11 metrelik yelkenliyle 6 ay süren ilk açık deniz Atlantik seyahatini yaptı. 1980’den sonra Bodrum ve Gökova Körfezi’nde yaşadı. Özellikle Gökova, Göcek, Fethiye gibi güney Ege kıyılarının korunması için çok uğraştı.

Gazete ve dergilerde yayınladığı yazılarla gençlere doğa ve deniz sevgisi aşılamayı amaç edindi. Bir Gökova sevdalısı olan Sadun Boro, Okluk Koyu’nun ortasına Denizkızı heykeli yaptırdı. Dünya seyahati anılarını ‘Pupa Yelken’ adlı eserinde topladı. 2004’te ‘Bir Hayalin Peşinde’ adlı kitabı yayınlandı. ‘Vira Demir’ adlı son kitabı da denizciler için rehber niteliği taşıyor.

   Yorum Sayısı 3 / 14     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
coskun yol 01/07/2010 - 22:17
Çocukluğumuzun idolü,gerçek bir Türk büyüğü..
Çok İyi %19 İyi %19 Normal %20 Kötü %20 Beğenmedim %19
ATILLA_M Bodrum 01/07/2010 - 20:58
Benim için sadun boro çok önemlidir o yılları hiç unutamam gazetelerden takip ederdik ayrıca sadun boronun adına çıkarılmış posta pulları koleksiyonumda ayrı yeri vardır.YAKUP ÖNAL BEYE KATILIYORUM
Çok İyi %20 İyi %19 Normal %20 Kötü %19 Beğenmedim %20
hakan g 01/07/2010 - 19:29
böyle adını altın harflerle yazdırmış büyük adamlarımız vardır ama iki kuruşluk şarkılarla gündeme gelen ucubeler kadar kıymet etmezler. Ne doğru düzgün itibar görürler nede bilgilerindne deneyimlerinden yararlanılır.Kıytırık macera filmlerine methiyer düzeriz ama bizim gerçek maceracılarımız vardır
Çok İyi %20 İyi %19 Normal %20 Kötü %20 Beğenmedim %19
Bu haberin diğer yorumcuları
Kadir Ozaltin
yakup önal
Ece Tiramis
erdal esendal
Rua Ayengin
Kamil Celik
Celtics 75
Özer Birman
Cenk Yaman
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 14     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH