Hürriyet Hava Durumu - Hava Nasıl 0lacak İstanbul : 10ºC
29 Ocak 2015 20:22

Japonya'nın "Beethoven"ı meğer işitme engelli de değilmiş

Japon 'Beethoven'ın skandalı ortaya çıktı

Japonya'da "modern çağın Beethoven"ı olarak ün kazanan besteci Mamoru Samuragoçi, sanıldığı gibi tamamen işitme engelli olmadığını açıkladı.

YALAN SÖYLEDİĞİ İÇİN ÖZÜR DİLEDİ

"Hiroşima" adlı ünlü senfonisinin bir başkası tarafından bestelendiğinin geçen hafta ortaya çıkmasının ardından ilk kez basına açıklama yapan 50 yaşındaki Samuragoçi, işitme yetisini birkaç yıl önce kısmen geri kazandığını belirtti ve yalan söylediği için özür diledi.

Geçen hafta Takaşi Niigaki adında bir besteci, Samuragoçi'nin 18 yıldır bestelediğini ileri sürdüğü eserlerin hepsinin kendisine ait olduğunu ileri sürmüştü.

Niigaki, Japonya'nın ünlü buz patencisi Daisuke Takahaşi'nin Rusya'nın Soçi kentinde devam eden Kış Olimpiyatları'ndaki kısa programında Samuragoçi'nin "Keman için Kısa Sonat" adlı eserini kullanmaya karar verdiğini söylemesinin ardından bu sırrı daha fazla saklayamayacağını anladığını açıklamıştı.

Hayalet besteci, Samuragoçi'nin sanıldığı gibi işitme engelli olmadığını, bestelerine yorum yaptığını da iddia etmişti.

Japonya'nın "işitme engelli müzik dehası" olarak tanınan Samuragoçi ise avukatları tarafından basına dağıtılan 8 sayfalık açıklamasında, üç yıl önce işitme yetisini kısmen geri kazandığını belirtti.

Kendini "müziği yüreğinde hisseden işitme engelli bir besteci" olarak tanıtan Samuragoçi, birkaç gün içinde kamuoyunun karşısına çıkarak hayranlarından bizzat özür dileyeceğini sözlerine ekledi.

Samuragoçi, otobiyografisinde henüz 10 yaşındayken Beethoven'ın tüm eserlerini icra edebildiğini, 35 yaşında ise geçirdiği bir hastalık nedeniyle tamamen sağır olduğunu yazmıştı.

Müzik tarihinde Klasik dönemden Romantik döneme geçişin en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Alman besteci Ludwig van Beethoven, tüm zamanların en ünlü ve en etkili bestecilerden biri olarak tanınıyor.

Beethoven, 1796 yılında henüz 26 yaşındayken işitme yetisini yitirmeye başlamış, 1818 yılında tamamen sağır olmasına karşın beste yapmaya devam etmişti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Bu haber hakkında henüz yorum yok. Yorumlarınızı Yazınız
Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.