Hürriyet Hava Durumu - Hava Nasıl 0lacak İstanbul : 33ºC
02 Ağustos 2015 17:22

Türk kahvesi Unesco korumasında

'Türk Kahvesi' o listede

Meddahlık, nevruz, semah, Kırkpınar yağlı güreşleri ve mesir macunundan sonra Türk Kahvesi de, UNESCO’nun ‘Somut olmayan kültürler mirası’ listesine girdi.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 2-7 Aralık tarihlerinde toplanan UNESCO Somut Olmayan Mirasın Korunması Hükümetlerarası Komitesi’nde Türk kahvesinin de listeye alınması önerisi görüşüldü. Bu sabah alınan kararla “Türk Kahvesi ve Geleneği” İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydedildi. “Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği” ile birlikte Türkiye’nin bu listeye giren kültürel geleneklerinin  sayısı 11’e yükseldi.

Listede “Meddahlık Geleneği”, “Mevlevi Sema Törenleri”, “Âşıklık Geleneği”, “Karagöz”, “Geleneksel Sohbet Toplantıları”, “Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah”, “Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali”, “Geleneksel Tören Keşkeği” ve “Mesir Macunu Festivali” ile birlikte Türkiye, Azerbaycan, Hindistan, İran, Kırgızistan, Özbekistan ve Pakistan’ın ortak dosyası “Nevruz” yer alıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Okuyucu Yorumları { Toplam 2 Yorum }
Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Etiketler messirihannaRamzan Kadirovpkkturkcell genel müdürüPrestige Malltrafik kazasıSELAHATTİN DEMİRTAŞMHP Genel Başkanı Devlet BahçelitskJON SNOWShakhtar Donetskreuniontatiltartışma