Gündem Haberleri

  Kültür Sanat

  Hürriyet Haber
  08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Altın Portakal'da dostluk rüzgar

  Bu yıl 37. KEZ DÜZENLENECEK festİvalİn temasI barIŞ olacak

  Antalya'da 1-5 Ekim'de yapılacak festivalde Türk-Yunan dostluğu ön plana çıkacak

  1-5 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek 37. Antalya Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı. Sanat dünyamızda yaprak dökümünün yaşandığı 2000 yılının bu görkemli sanat etkinliğinde hüzün ve mutluluk bir arada yaşanacak. Kültür Merkezi'nde açılacak, ‘‘Yeşilçam'ın Ustaları Müzesi’’ için bu yıl kaybettiğimiz sinema ustaları Kemal Sunal ve Hayati Hamzaoğlu'nun birebir ölçülerde mumyadan heykelleri yapılıyor. Heykeller Anadolu Üniversitesi'nde hazırlanıyor.

  Bu yıl ki Altın Portakal'da Türk-Yunan dostluğu rüzgarları esecek. Dünya litaratürüne ‘‘Barış Suyu’’ olarak geçen Manavgat Irmağı'nda gerçekleşecek Barış Bildirgesi'ne Türk ve Yunanlı parlamanterlerin yanı sıra Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin eşi Safiye Kaddafi ve kızı Dr. Ayşe Kaddafi de katılacak.

  BARIŞ SUYUNDA

  Ülkemizdeki sanat literatüründe önemli bir yeri olan Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin bu yıl ki teması ‘‘Barış’’. Birleşmiş Milletler Kültür Eğitim ve Bilim Kurumu UNESCO'nun 2000 Yılını, Dünya Barış Kültürü Yılı ilan etmesi üzerine, festival programı da genelde Dünya Barışı, özelde Türk-Yunan Dostluğu'nu ön plana çıkardı.

  Türk-Yunan kadınları Barış Girişimi'nin dört parlamenter üyesi; ANAP Milletvekili Nesrin Nas, DSP Milletvekili Saray Alphan, Pasok Milletvekili Chrissa Manolia ve Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili Elsa Papadimitriou tarafından Barış Bildirgesi hazırlandı. Bildirge, dünya literatürüne Barış Suyu olarak giren Manavgat Irmağı'nda düzenlenecek Barış Buluşması'nda okunacak.

  IRMAĞA ÇELENK

  Dünyada kendini barışa adamış sanatçılar ve ülkemizde görev yapan diplomatik misyonların davet edileceği bu etkinliğin en önemli konukları ise Afrika Barış Kadınları Birliği Başkanı Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin eşi Safiye Kaddafi ile kızı Dr.Ayşe Kaddafi. Barış Suyu'ndaki buluşmada zeytin ve portakal dallarından hazırlanan ‘‘Yaşasın Barış’’ çelengi ırmağa bırakılacak. Manavgat'taki barış buluşması Ataol Behramoğlu'nun okuyacağı Yunanlı şair Ritzos'un ‘‘Çocuğun Gördüğü Düştür Barışı’’ ile bitecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı